Для яких велогальм знадобиться налаштування?

як настроїти гальмаВстановити гальмівну систему на велосипед мало — треба її ще й належним чином налаштувати. Крім того, до питань її налаштування неодноразово доведеться повертатись і в період експлуатації.

Приємною інформацією для власників наймасовіших сітібайків та робочих дорожніх велосипедів з барабанними (ніжними) системами є те, що налаштовувати таке гальмо не потрібно. Конструктивно ножні гальма виконані таким чином, що швидше зітреться і розсипеться фрикційна втулка, ніж з'явиться необхідність хоч щось регулювати.

Зовсім інша ситуація для ободних і дискових (роторних) гальм, що прийшли зі світу велоспорту, а сьогодні набувають все більшого поширення на тих же шляховиках, сітібайках, круїзерах і турерах. Безперечно, вони краще підходять для багатошвидкісних відритих велотрансмісій, більш надійні ніж ножні. Але за їх надійність доводиться платити витратами в експлуатації, а саме постійно стежити і відновлювати їх налаштування.

Різні гальма — єдині підходи до налаштування

Як не дивно, при принципово різній конструкції ободних і дискових велогальм, основні підходи до їх налаштування ідентичні. Налаштовувати як обідні гальма (ті ж v-brake), так і дискові (механічні, гідравлічні), як передній, так і задній, гірський або шосейний велосипед - в основних моментах дуже схоже. Різниця лише в кількісних параметрах та конструктивних особливостях.

Незалежно від конструкції, налаштуванню підлягають:

 • потужність гальмівного зусилля у фрикційній парі. Для обідніх гальм (v-brake, кліщових, давно застарілих і вийшли з ужитку кантилеверних) фрикційною парою є гальмівна колодка - обід колеса, для дискових гальм (механічних, гідравлічних) фрикційну пару утворюють та ж фрикційна колодка і ротор.
 • момент спрацьовування гальм. Гальма на велосипеді повинні схоплювати практично відразу з початком вичавлювання важеля гальмівної рукоятки. Ситуація, коли рукоятка вже вичавлена ​​наполовину або більше за свій хід, і потім гальма тільки починають «схоплювати» — неприпустима.
 • правильність орієнтації гальмівних колодок. Цей параметр підлягає налаштуванню лише на обох вібрейках та кліщеподібних. На дискових системах характер установки колодок є однозначним і не передбачає можливості іншої орієнтації.
 • зручність та ергономічність розміщення гальмівних рукояток.

Регулювання потужності гальмівного зусилля та моменту спрацьовування гальм

Обидва параметри - потужність гальмівного зусилля і момент спрацьовування - взаємопов'язані між собою. І регулюються вони тими самими способами налаштування:

 • грубе регулювання довжини гальмівного троса (боудена);
 • тонким регулюванням довжини боудена;
 • регулюванням зазору у фрикційній парі.

Грубе регулювання боудена проводиться на гальмівному механізмі (як ободних, так і механічних гальм). Залежно від конструкції, знаходиться затискний гвинт тросика, гвинт відпускається до отримання вільного ходу боудена, за допомогою плоскогубців тросик натягується до необхідного ступеня натягу, після чого він фіксується затискним гвинтом. Зазвичай зайву довжину боудена обрізають, але деякі велосипедисти залишають її, для використання в аварійних ситуаціях при можливих обривах тросика.

Тонке регулювання довжини боудена проводиться на гальмівній рукоятці, де для цього є відповідний натяжний гвинт. Зазвичай з тонкого налаштування довжини боудену і слід починати — якщо ходу гвинта на гальмівній рукоятці не вистачає, лише тоді слід переходити до операцій грубого регулювання довжини боудену.

Регулювання зазору у фрикційній парі здійснюється за допомогою відповідних регулювальних гвинтів, передбачених конструкцією як ободних, так і дискових гальм. Залежно від конструкції, такі регулювальні гвинти мають різне розташування. Але, як правило, знайти їх не є великою проблемою. Відрізняються лише кількісні параметри налаштування:

 • в ободних v-brake та кліщових зазор між гальмівною колодкою та ободом колеса повинен становити 1 — 3 мм. Це досить велика величина, і, як правило, виставляється «на око»;
 • у дискових гальмах зазор між гальмівною колодкою та ротором повинен становити 0,2-0,4мм. Таку величину "на око" вже визначити важче. Недосвідченим велосипедистам може знадобитися набір автомобільних щупів.

настройка тормозов Шляхом комбінування даних способів налаштування, регульовані параметри встановлюються таким чином, щоб:

 • моментом спрацьовування гальмівної системи був початок натиску важеля гальмівної ручки
 • потужність гальмівної сили була такою, щоб при максимально спорядженій масі велосипеда та власній вазі велосипедиста гальмівний шлях становив максимум 1—2 м на малих та середніх швидкостях, і до 5 м на великих швидкостях руху.

Особливості гідравлічних дискових гальм

Особливістю дискової гідравлічної гальмівної системи є те, що в системі її приводу немає тросиків — боуденів, а є гідравлічні лінії. Гідравлічна система має значний потенціал самоналаштування. Але — при дотриманні певних умов: при повному заповненні гідравлічних ліній гальмівною рідиною та за відсутності повітря в системі.

 

Обслуговування та налаштування гідравліки дискових велогальм — окрема велика тема, пов'язана насамперед із боротьбою за герметичність системи. Основним способом налаштування гідравліки гальм є операція її прокачування. В принципі, вона нескладна, але через численні варіації конструкції гідравлічних велогальм краще слідувати інструкціям, що додаються в комплекті з даним обладнанням.

Регулювання орієнтації гальмівних колодок

Налаштовувати положення гальмівних колодок на велосипеді необхідно для отримання оптимальної потужності гальмування у фрикційній парі, а також для продовження їх терміну служби. Ця операція характерна саме для ободних гальм, тому що в дискових інше встановити або зорієнтувати колодку — дуже проблематично.

Правильна орієнтація колодки на вібрейках - коли вона суворо паралельна колісному ободу, і своїм габаритом не виходить за його межі (ні з боку покришки, ні з боку спиць) ні на міліметр. Для встановлення правильної орієнтації гальмівної колодки необхідно:

 • відпустити затискний гвинт її кріплення до важеля гальмівного механізму до отримання можливості рухати колодку всередині його паза і провертати її навколо своєї осі;
 • відрегулювати орієнтацію (положення) колодки відповідно до вимог;
 • затягнути затискний гвинт;
 • привести гальма у дію натисканням важеля гальмівної рукоятки;
 • перевірити положення колодки на ободі при затиснутому гальмі, при необхідності повторити регулювання.

Регулювання положення гальмівної рукоятки

Положення гальмівної рукоятки регулюється під розмір долоні велосипедиста та особливості його хвата за кермо велосипеда. Для цього на ній є відповідні регулювальні гвинти та хомути, які дозволяють переставляти рукоятку ближче — далі по рульовій трубі, а також регулювати кут нахилу її важеля та величину його ходу.

Користуючись даними регулювальними інструментами, слід встановити саму гальмівну рукоятку та її важіль у таке положення, яке забезпечувало б найбільш комфортні умови для приводу гальмівної системи зусиллям пальців кисті конкретного велосипедиста. Слід повторити це регулювання для лівої та правої гальмівної рукоятки, якщо гальмівні механізми встановлені на обох колесах велосипеда.