Втулка - найважливіша частина велосипедної конструкції. Вся вага велосипедиста і самого велосипеда витримують обидві втулки. Все навантаження при приземленні і ударах при нерівностях також приймає на себе втулка. Тому поломки, через які відбувається заміна втулки на велосипеді, трапляються дуже часто.

У цій статті ви дізнаєтеся, як поміняти втулку на задньому і передньому колесі велосипеда, ми розберемося з типами велосипедних втулок і трохи поговоримо про їх обслуговування.

Типи і конструкція велосипедних втулок

заміна задньої втулки велосипедаПеред тим, як щось робити з втулкою, спочатку потрібно зрозуміти її конструкцію. Як поміняти втулку на велосипеді стане зрозуміло, коли ви зрозумієте її пристрій. Всі втулки мають 4 основні складові частини:

 • Корпус. Спиці кріпляться до корпусу і з'єднують його з обідом. Корпус має чашки з боків, в які вставляються підшипники, всередині він порожній. Крізь корпус проходить вісь.
 • Підшипники. Бувають двох типів: насипні - кульки заповнюють чашки корпусу; промислові підшипники - кульки поміщаються в закриту конструкцію і являють собою цілісний підшипник. Іноді зустрічаються просто скріплені металевою формою кульки не закритого типу. Підшипники дозволяють корпусу обертатися навколо осі.
 • Вісь. Сполучна ланка велосипеда і колеса, навколо нього крутяться підшипники з корпусом. Сама вісь залишається нерухомою. Система кріплення може бути на гайці або ексцентрику. Ексцентрик використовується на вертикальних дропаутах, щоб полегшити процедуру зняття коліс, на дешевих моделях з такими дропаутами іноді використовуються гайки. Гайки потрібні на горизонтальних дропаутах, де немає натягувача ланцюга і одношвидкісної трансмісії, щоб колесо було легше відцентрувати і натягнути ланцюг. Вісь під ексцентрик порожнистий з діркою всередині, через яку кріпиться ексцентрик.
 • Гайки кріплення, ексцентрики, контргайки і напрямні. Напрямна накручується на різьблення осі першої, щоб підшипники залишилися в своєму становищі. Контргайки фіксують положення направляючої на корпусі. Гайки накручуються на вісь з зовнішніх сторін дропаутів, щоб зафіксувати положення колеса. Ексцентрики виконують ту ж функцію.

Така конструкція повністю описує передню втулку, але задня є також частиною трансмісії. На неї кріпляться задні зірки. Заміна задньої втулки велосипеда не вимагає заміни зірок, якщо вони справні. Задні втулки розрізняються за типом кріплення зірок:

 • Під тріскачку. Втулка під тріскачку має різьблення на правій стороні, вільний хід забезпечується наявністю підшипників всередині самої тріскачки. Такі втулки вважаються застарілими, відгуки веломайстрів про них не втішні, але вони коштують недорого, їхні недоліки:
  • Зсув ваги в бік тріскачки, через що вісь частіше розхитується, гнеться, ламає чашки або ламається сама.
  • Проблема демонтажу. При педалюванні тріскачка постійно накручується на різьблення втулки через що її дуже важко зняти, якщо вона має великий кілометраж. Для демонтажу тріскачки необхідний спеціальний знімач тріскачок і, найчастіше, величезний гайковий ключ, щоб можна було з більшою силою її зняти.
  • Підшипники можуть вийти з ладу раніше зносу зірок і навпаки. Зношені підшипники найчастіше неможливо замінити через закриту конструкцію тріскачки.
 • Під касету. Втулка під касету має барабан з одним або двома підшипниками всередині. На барабан одягається касета, конструкція з декількох зірок. Міняти її не обов'язково, якщо вона не зламана, як і втулка, можна просто замінити задню втулку на велосипеді і переставити на неї касету.
 • Фікс (fix) або сінглспід (single speed) втулка. Розрізняються за типом велосипедів, де вони використовуються:
  • Трюкові типи велосипедів, BMX, Dirt та інші. Найчастіше на таких втулках є міні-барабан, на який одягається зірка.
  • Фікси, велосипеди з однією глухою або вільною передачею. Конструкція таких втулок дуже схожа на втулки під тріскачку, але там різний діаметр різьби, куди накручується зірка.
  • Старі міські велосипеди використовували одношвидкісну передачу, щоб ціна була низькою.
  • Дитячі раннього віку, де дитині достатньо всього однієї передачі. Коштують такі втулки дешево.
 • Планетарні втулки. Конструкція планетарної втулки набагато складніша за звичайну. У корпусі закритого типу крім підшипників і вісі ще знаходиться велика кількість шестерень. Якщо в такій втулці щось зламалося, то краще замовити нову планетарну втулку. Завдяки їм відбувається перемикання передач, адже зірка тут всього одна. Така конструкція дозволяє використовувати ремінь замість ланцюга.

Втулки також мають різну кількість отворів для спиць, різну висоту фланця, різну ширину або показник O.L.D (Over-Locknut Dimension - вимір контргайки. Міряють довжину при повністю закрученій контргайці на втулці (не на дропаутах) від однієї контргайки до іншої). Необхідно правильно вибрати втулку під вашу ширину дропаутів, чейнлайн і кількість спиць на ободі.

Як розібрати і зібрати втулку

Розбирання і заміна деталей передньої втулки велосипеда

як поміняти задню втулку на велосипедіЩоб провести процедуру розбору, вам знадобитися декілька гайкових ключів. Можуть знадобитися ключі 13, 14, 15, 16 і 17 мм. Найчастіше використовуються 14 і 15 мм ключі. Іноді потрібна тонка пара ключів, щоб зняти маленьку контргайку і не пошкодити конструкцію.

Крок 1. Зняти гайки кріплення з дропаутів. Найчастіше необхідний ключ на 14 мм.

Крок 2. Зняти колесо з велосипеда. Якщо у вас обідне гальмо, то необхідно прибрати колодки, щоб колесо можна було зняти.

Крок 3. Розкрутити контргайки. Тут вам знадобитися 2 ключа, контргайки можуть бути під різний розмір ключа і під різну ширину. Необхідно утримувати один ключ на різьбі направляючої, а іншим розкрутити контргайку.

Крок 4. Зняти направляючу і витягнути вісь. На цьому етапі напрямні можна зняти руками.

Порада: якщо не виходить щось зняти, то не поспішайте робити це з величезною силою, щоб не зламати інструмент або втулку. Можливо, якась деталь прикисла до іншої. З цією проблемою можна використовувати антикорозійну хімію WD-40.

Крок 5. Акуратно витягнути підшипники. Якщо вони у вас насипного типу, то підготуйте місце роботи так, щоб вони не загубилися. Кульки не пов'язані ні з чим, тому вони можуть легко випасти і загубитися. Якщо у вас промислові підшипники, то вам доведеться акуратно підчепити чимось тонким пластикову частину, щоб дістатися до кульок.

Порада: розділяйте кулі правої чашки і лівої, швидше за все, вони вже трохи деформовані. Щоб не поширити деформацію на іншу чашку, краще завжди вставляти підшипники на їх попереднє місце.

Крок 6. Поверніть підшипники на місце. Розподіліть кульки рівно по краях чашки, якщо у вас насип. Промислові досить просто вставити на місце.

Крок 7. Вставте вісь, закрутіть напрямні та контргайки. Слідкуйте за тим, щоб вісь виглядала з чашок без перекосів по довжині з однієї зі сторін. Одягніть на неї направляючі і контргайки. Якщо у вас насипні підшипники, то може виникнути дилема: жорстко закрутити і усунути люфт, або залишити люфт, але дозволити підшипникам вільно обертатися. Якщо люфт неможливо усунути без сильного закручування, то краще за все залишити невеликий простір, але не довести втулку до стану повної деформації при їзді.

Крок 8. Вставити колесо на місце, і закрутити гайки. Слідкуйте за тим, щоб колесо встало рівно, без перекосів.

Як розібрати і поміняти деталь на задню втулку на велосипеді

Задні втулки є частиною трансмісії, тому вони мають додатковий механізм, який залежить від типу трансмісії велосипеда:

Перш ніж задатися питанням: як поміняти втулку на задньому колесі велосипеда, потрібно виявити причину поломки. Для цього спершу розберіть її за інструкцією відповідно до типу втулки

Задня втулка під тріскачку. Принцип роботи такий же, як і з передньою, але після демонтажу колеса з велосипеда (після Кроку 2.) необхідно зняти тріскачку спеціальним знімачем і ключем і продовжити з Кроку 3.

Задня втулка під касету. Після демонтажу колеса (Крок 2) необхідно зняти касету спеціальним знімачем і хлистом. Розбирання барабана полягає в знятті контргайки і направляючу, після чого потрібно акуратно прибрати барабан з вісі.

Фікс і сінглспід втулки розбираються точно так само як і передні, вам не потрібно навіть знімати зірку. Якщо у вас BMX, то доведеться знімати «драйвер», він знімається за принципом барабана під касету. Іноді зустрічаються одношвидкісні втулки з ножним гальмом, наприклад на велосипеді «Україна», там потрібно ще і витягнути гальмівний механізм.

замена передней втулки велосипедаПланетарні втулки обслуговувати дуже складно через складну конструкцію, зазвичай вони взагалі не вимагають обслуговування через закритість механізму. Немає єдиного принципу обслуговування всіх планетарок, під кожну модель повинна бути своя інструкція. Процес приблизно такий: після відкручування всіх гайок, необхідно зняти кришку корпусу і вийняти серцевину. Якщо вам вдалося це зробити, то необхідно розібрати всі рухомі механізми для обслуговування. Важливо запам'ятати, як все було спочатку, якщо ви робите це вперше, щоб вам вдалося це зібрати.

Обслуговування

Щоб втулка довго прослужила, її необхідно регулярно обслуговувати. Обслуговування полягає в прочищенні підшипників і чашок корпусу від старого мастила, яке вже зібрало достатньо бруду. Мастило чорного кольору свідчить про наявність бруду. Таке мастило необхідно замінити, щоб бруд не руйнував чашки і підшипники.

Коли ви повністю розібрали втулку, витріть старе мастило ганчіркою або папером з підшипників і чашок корпусу втулки. Нанесіть нове мастило на чашки і підшипники. Далі зберіть конструкцію.

Заміна

Не поспішайте міняти всю втулку відразу, спершу знайдіть поломку. Іноді можна обійтися заміною всього однієї деталі: підшипника, вісі, барабана або навіть однієї гайки. Вартість однієї деталі буде набагато нижчою, ніж всієї втулки. Розберіть втулку, знайдіть поломку і замініть несправну деталь.

Якщо корпус деформований на стільки, що подальша експлуатація втулки є неможливою, то доведеться міняти її повністю. У такій ситуації доведеться переспицювати колесо, тобто зняти всі спиці з втулки і обода і одягнути все назад, якщо спиці не шкода, то їх можна просто зрізати кусачками.

Купити нову втулку будь-якого типу ви можете в нашому інтернет-магазині, доставка по Києву кур'єром, в інші міста за тарифами нової пошти (Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Львів). Замінити втулку на вашому велосипеді ви можете в нашій майстерні, вона знаходиться в м.Бровари.