Ну ось, остаточне рішення прийнято - на зиму ставимо велосипед 'на прикол', точніше, на сезонне (зимове) зберігання. Залишилося відповісти на запитання: де його зберігати, як і що для цього потрібно зробити?

Просто кинути велосипед на зиму на вулиці просто неба є неприйнятним варіантом. Хоча, по правді, так нерідко роблять деякі недбайливі велосипедисти. Адже в такому випадку зі свого красеня – велобайка ми до весни практично гарантовано отримаємо іржаве, облізле і потріскане чудовисько. Яке вимагатиме для свого приведення у працездатний стан чимало додаткових сил та грошей.

очистка велосипеда перед зимой

Основні операції підготовки велосипеда до тривалого зберігання

 1. Розбір велосипеда. Операція не є обов'язковою, в принципі можна проводити сезонне обслуговування на зібраному байку. Але її проведення рекомендується для підвищення якості виконуваних робіт. Для проведення технічного обслуговування перед постановкою на тривале зберігання проводиться розбирання велосипеда на основні вузли та деталі: знімаються колеса, шатуни та педалі, каретка, колісні втулки, велоланцюг, система та касета, перемикачі швидкостей, кермо з виносом, сідло зі штирем, гальмівні механізми.
 2. Чистка та миття. У ході цієї операції за допомогою води, миючих засобів, щіток і ганчірки ретельно відмиваються від 'літнього' бруду (пилу, піску, залишків грунту, брудного відпрацьованого мастила) всі вузли та деталі велосипеда: рама, велопокришки, колісні обода, педалі, каретка, колісні втулки, вузли трансмісії (велоланцюг, зірки системи та касети, перемикачі передач), амовилка, вузол керма (кермова труба, винос, рульова стійка), вузол сідла (саме сідло та підсідельний штир), гальмівні механізми, і т.д. Найбільш забруднені старими відпрацьованими мастилами вузли, такі як велоланцюг, колісні втулки, вузол каретки, касета, вісь та підшипники педалей, підшипники рульової колонки - найбільш оптимально промивати в ємності з гасом. Чищення та миття вузлів та деталей у водних розчинах завершується обов'язковим їх просушуванням.
 3. Захисне (консерваційне) змащування. Для довгострокового захисту від корозії різьбових і шліцевих з'єднань, закритих збірних вузлів (каретка, втулки, рульова стійка), відкритих металевих поверхонь деталей (велоланцюг, шатуни, колісні обода, зірки трансмісії та ін.) найкраще підходять консистентні мастила, такі 24, які наносяться товстим шаром. Для ослаблення ефекту старіння при довготривалому зберіганні композитних та інших неметалічних матеріалів - гуми велошин, лакофарбового покриття рами, грипсів, пильників - застосовуються силіконове мастило або воскова поліроль. На шкіряне сідло наноситься гліцерин або засіб для догляду за шкіряним взуттям, одягом.
 4. Складання після чищення та мастила. Виконується, якщо велосипед зберігатиметься у зібраному вигляді. Як правило, при складанні велосипеда перед зберіганням виконується його компактизація для економії місця (педалі вкручуються всередину, колеса не встановлюються (зберігаються окремо), кермо вивертається паралельно рамі), і зняття напруги на тросах – боуденах, які встановлюються в положення найменшого натягу, або просто послаблюються.
 5. Зберігання частинами. Також існують варіанти зберігання велобайка в розібраному вигляді, частинами, на полицях, антресолях або в коробках. При цьому окремі вузли та деталі, що закладаються на зберігання, слід обернути промасленим папером або ганчіркою.

Вибір місця для зберігання велосипеда

Якщо категорично виключити варіант 'зимівлі' велосипеда просто неба (наприклад, на відкритому балконі, під легким навісом), то по суті, залишається тільки два прийнятні місця для організації його тривалого зберігання : у неопалюваних та опалювальних приміщеннях.

Неопалювані приміщення – сарай, гараж, засклений балкон, горище будинку – які використовуються для довготривалого зберігання велосипедів, обов'язково повинні бути сухими, якісно провітрюваними. Але, навіть за умови забезпечення необхідної вологості (не тече дах, сухі, не “квітучі” стіни), неопалювані приміщення схильні до різких перепадів вуличної температури (мороз/відлига), які сприяють осадженню на металевих поверхнях водяного конденсату: у краплинній формі або у формі інію.

Проникаючи в найдрібніші щілини, тріщини та пори, водяний конденсат в зимовий час періодично замерзає і відтає. Тим самим він спучує лакофарбове покриття, корродує метал, сприяє розтріскуванню гуми та пластику.

З цієї причини, неопалювані приміщення не найкраще підходять для довготривалого зберігання велобайка. Залишати на зиму велосипед у неопалювальному приміщенні слід лише за умови якісного проведення на ньому повного комплексу підготовчих (консерваційних) робіт. Насамперед – ретельного консерваційного мастила.

Опалювані приміщення є оптимальним місцем для організації тривалого (сезонного) зберігання велобайка. Такими приміщеннями, як правило, є передпокій, коридор, житлова кімната, простора комора, теплий гараж та ін.

Через підтримку оптимального мікроклімату, відсутності великих перепадів температур, в опалюваних приміщеннях велосипеди можуть ставитися на довготривале зберігання навіть після їх неповної (часткової) підготовки. Часткова підготовка велосипеда до сезонного зберігання може бути обмежена операціями: загальним чищенням, зняттям напруги на боуденах, легким мастилом (рідким машинним маслом) велоланцюга та інших деталей трансмісії, компактизацією конструкції (за потреби).

Основною проблемою зберігання велосипеда в опалюваних, особливо житлових приміщеннях є дефіцит місця. Тому нерідко практикується зимове зберігання велобайка в розібраному вигляді, частинами: на антресолях, під диваном, в тісній коморі і т.д.

Встановлення (укладання, вивішування) велосипеда в положення для зберігання

зимнее хранение велосипеда

Для зимового зберігання велосипед може:

 • встановлюватися в повністю зібраному вигляді на власних колесах;
 • підвішуватися у повністю зібраному або частково розібраному (зазвичай без коліс, педалей) вигляді на гаках на стіні або на спеціальних велостійках;
 • бути розібраним на основні вузли (рама, колеса, кермо, трансмісія тощо), які зберігаються окремо.

При встановленні велосипеда для зберігання на власних колесах необхідно обов'язково накачати до нормального тиску велошини, і в подальшому періодично перевіряти ступінь їх 'накачанності'. Інакше, якщо велосипед довгий час стоятиме на спущених шинах, це може призвести до появи заломів, тріщин на велопокришках та велокамерах, їх виходу з ладу.

Підвішування велосипеда для зберігання на гаках (велостійках) є оптимальним для забезпечення збереження його вузлів і деталей. Але цей варіант вимагає деяких витрат і зусиль: на придбання велостійки або настінного кріплення, обладнання гаків або кріпильної рами на стіні. Чого багато власників житлових приміщень собі дозволити не можуть.

Зберігання велосипеда в розібраному вигляді – також непоганий варіант, який відрізняється дешевизною (нічого купувати не потрібно, стіни «крутити») немає необхідності), та економією місця. Але вимагає від велосипедиста наявності хорошої технічної грамотності, навичок, інструментів, необхідних для того, щоб самостійно якісно розібрати, і головне потім зібрати свій велобайк. На жаль, таким рівнем технічних знань та навичок володіють далеко не всі власники велосипедів.

Зовнішнє зимове зберігання велосипеда

При підготовці свого велосипеда до зимового зберігання багато велолюбителів можуть зіткнутися з наступними проблемами:

 • немає відповідного опалювального або хоча б сухого неопалювального приміщення, що провітрюється;
 • недостатньо технічних знань та навичок для самостійного проведення повного комплексу робіт з підготовки велосипеда до тривалого зберігання;
 • висока особиста зайнятість, просто немає часу займатися всім цим самостійно.

Що робити? Кидати улюблений велобайк на зиму абияк, чи того гірше – на вулиці?

Саме для таких «важких» випадків у компанії «Веломісто» впроваджується нова сучасна послуга – сервіс зовнішнього сезонного (зимового) зберігання велосипедів. В рамках цього сервісу велосипед:

 • приймається у власника в комплектності під відповідне зберігання на певний (договірний) термін;
 • на ньому професійно та якісно проводиться повний комплекс робіт для постановки на тривале зберігання;
 • зберігання здійснюється на опалюваних площах компанії, де гарантовано забезпечується оптимальний для його збереження мікроклімат.

Скориставшись даним сервісом від компанії «Веломісто», будь-який обмежений у просторі та часі велолюбитель за порівняно невеликі гроші максимально якісно вирішить проблему зимового (довготривалого) зберігання свого велобайка. Все просто і доступно: восени здав, а навесні назад забрав свій уже якісно обслужений велосипед. І головне – вже повністю готовим до початку нового «катального» сезону!