Велосипедистам з досвідом добре відомо, що набір задніх зірочок відкритої багатошвидкісної(спортивної) трансмісії, так звана касета - фактично витратний матеріал. Адже при інтенсивному швидкісному катанні зубці зірочок касети зношуються досить швидко, і приблизно через кожні 1000-2000 кс пробігу виникає потреба в її заміні на нову.

заміна касети на велосипедіТоді виникає запитання: як замінити касету на велосипеді самостійно? Перший і на нашу думку найкращий варіант - це відвезти свій байк в найближчу веломайстерню, де це професійно зробить веломайстер, а заодно й перевірить технічний стан велосипеду. Але, нажаль гарний велосервіс в Україні наявний лише в містах, а що робити, коли Ви проживаєтев сільській місцевості? Також затяті велосипедисти досить часто практикують довготривалі поїздки, покатушки, в яких також може виникнути ситуація, в яких потрібно замінити касету. Тому знання як зняти зірки з заднього колеса самостійно будуть не лишніми як для велосипедиста з досвідом, так і для велопочатківця.

Які потрібні інструменти, щоб зняти касету на велосипеді ?

Щоб зняти велосипедну касету самостійно, необхідно мати в домашній майстерні або в велоаптечці наступний перелік велоінструментів:

 • велосипедний “хлист” в вигляді відрізка велосипедного ланцюгу, який закріплений на рукоятці;
 • 12-шліцевий торцевий з’ємник (або нероз’ємний ключ- з’ємник) штопорного кільця касети;
 • якщо є лише один торцевий з’ємник , то ще знадобиться гайковий (рожковий, накидний) ключ на 24 мм чи 27 мм, в залежності від розміру шестигранної гайки на шліцевому зйомнику.

Як зняти задню зірочку на велосипеді без зйомника? Теоретично, з застосуванням молотку, зубила і “міцного слова”, це мабуть зробити можна. Але вивчивши відгуки по темі “як зняти касету без зйомника” на тематичних велофорумах, розуміємо, що набагато дешевше не ламати деталі трансмісії, а

завчасно придбати необхідні інструменти, щоб постійно мати їх “під рукою”. Доречі. недорого замовити необхідні інструменти і дешево купити шліцевий зйомник велокасети і велохлист з швидкою доставкою в Київ, Харків, Одесу, Запоріжжя, Львів і будь-яке інше місто України можна в нашому інтернет-магазині Веломісто.

Порядок зняття касети задніх зірок велосипеду

Як зняти зірки з заднього колеса? По великому рахунку, для цієї мети варто просто відкрутити стопорне кільце касети, яке з’єднує докупи всі деталі механізму. Таке стопорне кільце має класичну правосторонню різьбу, його можна розрізнити за написом Lock на його поверхні.

А хитрість в тому, що для відкручування цього стопорного кільця потрібно мати спеціальний інструмент (спеціальний ключ) - 12 -шліцовий зйомник. При цьому необхідно одночасно притримувати зірочки касети від прокручування на підшипнику. Краще для цього підходить спеціальний пристрій - велосипедний “хлист”.

Порядок виконання демонтажу багатозіркової касети :

 1. Виконати певні дії, щоб зняти заднє колесо велосипеду: поставити велосипед на руль і сідло колесами вгору; відкрутити зажимні гайки на осях колеса (або послабити ексцентрики); зняти ланцюг з зірочко касети; витягнути колесо із дропаутів, покласти його на горизонтальну площину касетою вгору.
 2. Накинути ланцюг хлиста на велику зірочку касети так, щоб ручка хлиста утворювала зручний для захвату важіль, щоб можна було прикласти зусилля на касету за часовою стрілкою.
 3. Вставити зйомник в шліци стопорного кільця касети.
 4. Захватити шестигранник зйомника (24мм или 27мм) гайковим ключем.
 5. Прикладуючи протилежно- направлені зусилля на ручку гайкового ключа і ручку хлиста, необхідно добиватися прокручування стопорного кільця по різьбі. Швидше за все, прийдеться прикласти значні зусилля, так як стопорне кільце зазвичай буває забрудненим, “прикипівшим” або просто сильно затянутим. Так як при відкручуванні стопорного кільця прикладаються зусилля, застосування для цих цілей різних саморобних пристроїв і неспеціалізованих універсальних інструментів (відкруток, пасатижів, зубил тощо) потрібно уникати.
 6. як замінити касету на велосипедіПовністю відкрутити стопоре кільце, після чого потягнути вверх касету і зняти її з шліців барабану, (храпового механізму) втулки колеса. Якщо касета зібрана на “пауку”, вона стягнеться вся разом, як єдине ціле. Якщо касета зібрана на штіфтах, без паука, то швидше за все, кожна зірочка і прокладочна шайба будуть зніматися окремо.

Установка велокасети на велосипед

 1. Касету в зборі на пауку встановити в шліци барабану втулки колеса. Касету без паука потрібно набирати позірково на барабані, не забуваючи перекладувати зірочки шайбами-прокладками.
 2. Накласти на касету і барабан стопорне кільце, закрутити його по можливості руками без додаткових засобів і інструментів.
 3. Використовуючи хлист для блокування найбільшої зірки, а зйомник і гайковий ключ для закручування стопорного кільця, закрутити його до упору.
 4. Поставити заднє колесо в зборі на велосипед, надіти ланцюг на зірки трансмісії.

Заміна трищітки на велосипеді

Буває, що на деяких старих спортивних велосипедах все ще встановлена трищітка. Багатозіркова трищітка відрізняється від більш сучасних касет тим, що вона накручується по правосторонній різьбі на втулку всім своїм корпусом. А тому при демонтажі трищітки немає необхідності утримувати від прокручування її зірочки. Достатньо притримати рукою обід колеса.

Для демонтажу трищітки з заднього колеса необхідно мати спеціальний шліцевий зйомник. Ключ-зйомник необхідно вставити в відповідні шліци на кожухі трищітки, і захватити його шестигранник гайковим ключем. Прикладуючи зусилля на ключ проти часової стрілки, і утримуючи другою рукою обід колеса від прокрутів, необхідно добитися прокручування корпусу трищітки по різьбі. Як і в випадку з касетою, це може виявитися досить непросто, швидше за все потрібно буде прикласти досить значні зусилля.

І знову, виникає те ж запитання, а як зняти трищітку без ключа (зйомника)? Мусимо розчарувати ентузіастів нестандарного підходу, що це швидше за все не вдасться🙂 І вам потрібно таки або придбати спеціальні інструменти, або звернутися в найближчу веломайстерню.