Іноді буває так, що наскочив на великий камінь, чи вдарився в бордюр, обід на колесі зігнувся так би мовити в “бараній ріг”, і їхати далі майже неможливо.. І що в такому випадку робити?

як вирівняти велоколесоЯкщо обід колеса не тріснув, то ситуація не безнадійна, це ще можливо виправити. Але як це зробити? Як прибрати (виправити, полагодити, випрямити, вирівняти) велику чи малу вісімку колеса на своєму велосипеді?

Які бувають викривлення колеса, що підлягають ремонту?

Для початку з’ясуємо, з якими викривленнями велосипедного колеса можемо мати справу. З тих викривлень, з якими ми ще можемо щось зробити, можна виділити:

 • невеличка вісімка, коли викривлення площини обіду локалізовано в межах відрізку на 2-3 спиці;
 • велика “вісімка”, коли площину ободу колеса викривлено на відрізку 5-7 спиць і більше;
 • «яйце», коли обід втратив форму, і став більш овальним

Основні способи вирівнювання вісімки колеса

Існує, як мінімум три способа вирівнювання (виправлення, правки) ободу колеса:

 1. Аварійний спосіб, за допомогою фізичної сили рук і ніг велосипедиста. Застосовується, як правило, якщо щось трапилося під час поїздки та потрібно доїхати до веломайстерні. Так вирівнюється лише найсильніші викривлення, які заважають рівномірному руху колеса взагалі. Більш дрібні викривлення залишаються на “потім” для веломайстра.
 2. Регулювання натягу спиць вручну. Цей спосіб, при наявності майстерності і вдачі, може дати гарний результат. Але цей спосіб досить затратний по часу, і потребує терпіння і старанності.
 3. Механічний спосіб, за допомогою спеціальних станків чи стойок. Цей спосіб дає найкращий результат за якістю і точністю. Але не кожен велосипедист має в наявності спеціальний станок для вирівнювання ободу. Якщо немає досвіду, бажання і терпіння займатися виправленням обіду колеса самостійно вручну, потрібно звернутися в веломайстерню, де є такий велостанок.

Аварійний спосіб

Якщо в дорозі виникла така аварійна ситуація, яка привела до сильного викривлення велосипедного колесу, що їхати далі неможливо, а кинути велосипед в автобагажника також не варіант, то потрібно зробити наступні кроки:

 1. Поставити велосипед «вверх ногами», на кермо та сідло.
 2. Зняти погнуте колесо з велосипеду, Камеру з покришкою знімати не потрібно, в даному випадку можна рихтувати колесо разом з ними.
 3. Визначити місце найбільшого викривлення. В таких випадках воно, як правило, очевидне.
 4. Застосовуючи власне коліно, як точку опори, а руки в якості важелів, впертися коліном в вершину дуги викривлення, руками схватитись в основі цієї дуги, і прикладаючи зусилля руками, намагатися об коліно потрохи вирівняти обід. Сильно прикладати зусилля не потрібно, щоб не вигнути її в зворотню сторону.
 5. Поставити колесо назад на велосипед. Намагатися розкрутити його. Якщо воно вільно обертається і не затирає об пера вилки (переднє) або рами (заднє), то можемо продовжувати рух до найближчого місця ремонту. Якщо затирає - знову зняти і повторити операцію з вирівнювання.

Правка ободу способом регулювання натягу спиць

як виправити вісімку на колесіЦей спосіб цікавий тому, що так можна виправити як великі, так і дрібні викривлення (”вісімку”) колесного обіду, і досягнути при цьому досить високої точності. Насправді, це досить нудотна справа, що потребує навіть від продвинутого велосипедиста (веломеханіка) - терпіння і ще раз терпіння. Кажуть, що при наявності достатнього досвіду, це вдається з першого разу. Але мало там що...

В загальному, спосіб полягає в комбінації натягу і послаблення ніпелей спиць колеса. При цьому способі неминучим є численні перевірки досягнутого результату і виправлень, повернення на вихідні позиції..

Важливою початковою операцією є визначення вершини місця викривлення обіду колеса. Оскільки зусилля потрібно прикласти до більш дрібних викривлень, ніж аварійні, то це місце буде не таким вже й очевидним.

Для цього потрібно лише кусочок крейди. Перевертаємо велосипед “вверх ногами”, розкручуємо викривлене колесо, потихенько підводимо кусочок крейди до його ободу. Коли крейда почне “чиркати” по його поверхні, це і буде вершина “вісімки”.

При викривлення невеликої “вісімки”, коли викривлення обіду знаходиться на відрізку в межах трьох спиць, схема роботи може виглядати наступним чином: натягнути спицьовим ключем центральну спицю на 1/4 оберту, послабити дві спиці по бокам на 1/8 оберту, перевірити результат.

При викривленні великої “вісімки”, коли викривлення ободу займає, наприклад, відрізок в 7 спиць, схема роботи може бути наступною: затягнути центральну (4-ту від початку відрізка) спицю на 1/2 оберта, відпустити дві спиці по бокам (3-ю і 5-ту ) на 1/4 оберта, затягнути наступні дві спиці в кожну сторону (2-гу і 6-ту) на 1/8 оберта, відпустити спиці, що залишилися (1-шу і 7-му) на 1/8 оберта, перевірити результат.

Наведені схеми є лише орієнтовними, зразковими, які показують лише основний принцип роботи: потрібно чергувати натяг і послаблення спиць, що розміщені поруч, а у вершині викривлень амплітуда натягу(послаблення) повинна бути більша, зменшуючись до основи.

Якщо перевірка досягнутого результату показує, що “вісімка” стала зменшуватися, потрібно продовжувати крутити спиці в тому ж напрямку і співвідношенні, тільки збільшуючи амплітуду. Якщо ж “вісімка” тільки збільшується, потрібно повернутися в початкове положення і намагатися чергувати натяг і послаблення спиць.