Бажання
Додайте товари до списку бажань
Графік роботи:

Вт-Птн: 10:00–19:00

Сб.-Нд.: 10:00–16:00

0
Мій кошик

Шатуни, системи, зірки для велосипеда

Сортування:
за популярністю спочатку дешевше за назвою

Шатуни до велосипеда - несподівана складність у простому

Шатуни до велосипеда - це складова частина трансмісії - два важелі, радіусно протилежно прикріплені до осі каретки, із закріпленими на них "топталками" педалей, що беруть участь у процесі передачі обертально-циклічного зусилля ніг велосипедиста на обертально-поступальний рух ведучого (заднього) колеса.

Металевий важіль, здавалося б є простим і нехитрим. Проте при перевірці виявляється, що він є не настільки складною, скільки «загадковою» деталлю. Загадковість його полягає у складності підбору за розміром, а головне – за типом кріплення, до наявної каретки. І цю загадку всім велосипедистам перманентно загадують провідні компанії-виробники велосипедів. Які у міжусобній конкурентній боротьбі не можуть домовитися про єдині стандарти, і продовжують плодити різні вузли, механізми, системи їхнього кріплення.

Шатуни до велосипеда: варіанти конструкції

ШатуниВже в самих принципах свого компонування, вузли велосипедних шатунів демонструють «непристойну» різноманітність. За конструкцією вони бувають:

  • нероз'ємні або одноелементні - по суті, Z-подібно гнутий в одній площині й під прямими кутами металевий штир; найдавніший варіант конструкції, що дійшла ще з 19 століття, зараз може зустрічатися на дитячих і складних велосипедах;
  • роз'ємні двоелементні складаються з «великого» елемента - правого важеля, зчленованого з віссю каретки та/або провідною зіркою або їхнім набором (взаємно запресованих, або виточених/штампованих з однієї заготовки) і «малого» елемента у вигляді лівого важеля, що кріпиться до осі каретки;
  • розбірні (трьох-чотирьох і більш елементні), в яких важелі (лівий, правий), каретка в зборі або тільки її вісь, ведуча зірка до велосипеда (одна - три), іноді - павук, являють собою окремі деталі, що скріплюються воєдино на різьбових, шліцевих з'єднаннях, болтах.

Роз'ємна двоелементна конструкція простіша, легша і дешевша, але має низьку ремонтопридатність - при пошкодженні хоч в одній своїй частині (шатуни, вісь, ведуча зірка) доведеться викидати весь вузол. Повністю розбірна конструкція щодо ремонтопридатності - незрівнянно більш вигідний варіант.

Матеріал та форма виготовлення

Для масового споживача шатуни велосипедні виготовляються переважно зі сталі та алюмінію. Якщо комусь пощастить дістати вироби, що застосовуються у професійному велоспорті, він зможе виявити їх зробленими з титану або карбону (вуглепластика).

Для полегшення деталей сталевих важелів вони часто виконуються штампованими з виїмками, порожнистими, трубчастими.

Підбір шатунів за типом кріплення до осі каретки

Ось де веловиробники пожартували, так це у винаході слабо стандартизованих або взагалі унікальних «фірмових» систем кріплення шатуна до осі каретки. І вам, як власнику велосипеда, на користь його обслуговування та ремонту, в цьому «лісі» бажано розбиратися.

Клиновидний штифт - застаріле кріплення, зустрічається на старих великах, бюджетних варіантах дорожніх та дитячих велосипедів.

Під квадрат (або правильніше клин-квадрат) — мабуть, на сьогодні найпоширеніший і стандартизований (загальновизнаний) серед маловідомих виробників варіант кріплення. На ринку присутня значна різноманітність кареток і шатунів під цей стандарт. Але й тут не все гаразд. Самі шатуни до велосипеда випускаються з різною глибиною посадки, тому довжина посадкового квадрата на валу каретки може бути від 110 мм до 127 мм.

Octalink V1 (він же Shimano Road) - один із фірмових стандартів компанії Shimano, має 8 коротких (5 мм при ширині 2 мм) шліців на валу круглого перерізу.

Octalink V2 (він же Shimano МТВ) – другий фірмовий стандарт Shimano, має 8 довгих (9 мм при ширині 2,8 мм) шліців на валу круглого перерізу. Цей стандарт також використовується у продукції компанії FSA.

ISIS — відкритий (доступний для застосування без патенту) стандарт Race Face, підтриманий деякими іншими виробниками. Має 10 шліців на валу круглого перерізу.

Power Spline - 12 шліцевий варіант від компанії Truvativ.

Howitzer – 10 шліцевий варіант від компанії Truvativ.

Інтегрована вісь – стандарт компонування, коли велошатуни напресовані на вісь каретки. Теж має кілька несумісних між собою варіантів:

  • Shimano Hollowtech II – правий шатун напресований на вісь каретки збільшеного (до 24 мм) діаметра;
  • RaceFace X-Type - варіант, коли вісь каретки впресована в лівий шатун;
  • Truvativ GXP - ще один фірмовий стандарт впресованої в правий шатун збільшеної (24мм) осі, не сумісний з жодним іншим;
  • Campagnolo Ultra-Torque - взагалі унікальний стандарт, в якому вісь каретки розділена на дві половини, і обидві півосі роздільно інтегровані (впресовані) у правий та лівий важелі;
  • ВВ30 - стандарт від компанії Cannondale, де правий шатун інтегрований зі збільшеною до 30 мм віссю каретки.

Підбір велошатунів за довжиною

Велосипедисти бувають різного розміру, і довжина ніг теж різна. Коротконогому велосипедисту незручно «тягтися» на довгих шатунах, водночас довгоногий їздок на коротких важелях не зможе випрямляти ноги в колінах.

Відповідно до анатомічних особливостей, ви можете купити шатуни до велосипеда різної довжини, яка може становити від 150 мм до 185 мм.

Підбір шатунів під свій зріст і довжину ніг слід здійснювати з досвідом.

Підбір за Q-фактором

Q-фактором прийнято вважати анатомічно оптимальне (близьке до прямого) положення колін та стегон велосипедиста, що крутить педалі.

Спортивною медициною встановлено, що оптимальне (близьке до характерного при ходьбі) положення колін і стегон велосипедиста сприяє збільшенню (до 4%) його потужності, збереженню здоров'я колін. Розводити ж при педалюванні стегна і коліна убік змушує збільшена ширина коліс і рами на гірських МТВ, і особливо фетбайках. У цих випадках для узгодження елементів конструкції, ширина каретки та відстань між шатунними важелями робиться більшою, що змушує погіршувати ергономіку велосипеда за Q-фактором.

При виборі велосипедів для непрофесійної аматорської їзди слід уникати моделей, де виробники зловживали збільшенням відстані між важелями шатунів.

Шатуни велосипедні у магазині «Веломісто»

Якщо ви зацікавилися, де купити в Україні для свого велосипеда велосипедний шатун, якою є його ціна, то заглянувши у "Веломісто", ви вже безпосередньо перебуваєте ближче до мети! Персонал нашого магазину неодмінно допоможе вам знайти відповіді на ці та інші питання.

Магазин «Веломісто», що спеціалізується на продажу велосипедів, запасних частин та аксесуарів, обов'язково зможе запропонувати вам велошатуни основних, найпоширеніших систем та конструкцій. А якщо знадобиться  щось особливо рідкісне й унікальне - зможемо знайти й оформити замовлення.

Ретельним підбором асортименту товарів, ліберальною ціновою політикою, зручністю та обов'язковістю доставки покупок клієнту ми прагнемо завоювати абсолютну довіру у наших покупців. Щоб наш авторитет найкращого партнера всіх велосипедистів України випереджав розширення нашої участі на ринку!

Вгору