Бажання
Додайте товари до списку бажань
Графік роботи:

Вт-Птн: 10:00–19:00

Сб.-Нд.: 10:00–16:00

0
Мій кошик

Втулки на велосипед

Сортування:
за популярністю спочатку дешевше за назвою

Навіщо потрібні втулки на велосипед?

Велосипедна втулка - це не що інше, як маточина велосипедного колеса. Але оскільки колесо велосипеда не має колісного диска, а замість нього — набір спиць, що відокремлює обід від маточини, то й маточина у нього вийшла роздільною, названою не зовсім технічно грамотно «втулки на велосипед».

Її основне призначення - забезпечувати обертання колеса навколо осі. Крім того, у велосипеді вона виконує й інші функції:

 • складової частини силової передачі (трансмісії);
 • складової частини гальмівної системи.

Загальна конструкція

ВтулкиМінімальна конструкція, характерна для веловтулки переднього колеса, включає:

 • корпус, зовні обладнаний двома фланцями для кріплення колісних спиць, усередині – посадковими місцями для шарикопідшипників;
 • два радіально-завзяті шарикопідшипники, що забезпечують обертання колісної осі;
 • колісну вісь, з пристосуваннями для її закріплення в дропаутах (передньої вилки, пір'я рами).

Задні втулки, залежно від типу та конструкційних особливостей, можуть додатково включати кріплення для однієї провідної зірки або цілого їх набору (т.зв. «тріскачки», «касети»), храповий механізм (для забезпечення вільного ходу колеса), барабанно-колодочну гальмівну систему, планетарну систему перемикання передач тощо.

Волого-пиле-захист механізмів втулки забезпечується пиловиками, пиловими запобіжниками, захисними шайбами.

Види велосипедних втулок

Велика різноманітність різновидів велосипедів та способів їх практичного застосування породило відповідне різноманіття конструкцій колісних втулок.

За місцем установки колісні втулки велосипедні поділяються на дві основні групи:

 • передні (на переднє колесо) - мають єдину конструкцію для всіх типів велосипедів;
 • задні (на заднє колесо) - мають значні конструкційні відмінності, залежно від типу велотрансмісії та гальмівної системи.

Задні колісні втулки на велосипед мають різновиди:

 • спортивні, під багатошвидкісну трансмісію - прийшли з великого велоспорту, продовжують поширення у світі велолюбителів разом зі спеціалізованими гірськими, шосейними, гібридними байками, турингами тощо;
 • барабанні, з внутрішньою барабанно колодковою гальмівною системою - стара добра, дуже зручна конструкція для масових "робочих  коней" - "синглспідів", застосовується на багатьох дорожніх великах та сітібайках;
 • планетарні - мають всередині планетарну тришвидкісну (а буває і більше) передачу, є більш дорогим і практичним замінником однієї швидкісної барабанної, роблячи круїзери та сітібайки багато швидкісними велосипедами;
 • flip-flop - втулки з жорстко прикріпленими з двох сторін двома провідними зірками різного розміру; не мають вільного ходу, застосовуються у спортивних байках з однією жорсткою передачею, так званих фікседах. Для зміни передавального числа силової передачі необхідно зняти заднє колесо та розгорнути його на 180 градусів.

Інші конструкційні відмінності

Навіть у межах основного формфактора, колісні велосипедні втулки (як передні, так і задні) можуть відрізнятися в технічних нюансах, які можуть робити їх взаємозамінними:

 1. Число спиць. Фланці корпусу втулки можуть бути призначені для встановлення від 12 до 48 спиць. Найбільш ходові та поширені варіанти – на 32 та 36 спиць. Головне, щоб кількість отворів під спиці на фланцях відповідала кількості спиць, які можна встановити в колісний обід.
 2. Спортивні втулки під гальма вібрейки або дискові. Відрізняються наявністю або відсутністю кріплення ротора дискового гальма. Водночас втулки велосипедні під дискові гальма універсальніші, можуть застосовуватися як з дисковими гальмами, так і з вібрейками.
 3. Характер кріплення комплекту ведучих зірок на спортивну багатошвидкісну втулку. Є кріплення на різьблення (так кріпляться «тріскачки»). Таке кріплення має небезпеку зриву різьблення. А є кріплення на шліці (так кріпляться касети). Шліцеве ​​з'єднання безсумнівно краще - «зірвати» шліци майже неможливо, плюс є можливість змінювати окремі (найбільш спрацьовані) зірочки з «касети», а не всю «тріскачку» повністю.
 4. Характер кріплення втулки до дропаутів рами. Існують варіанти: притискними гайками, ексцентриком, гібридним (з одного краю гайкою, з іншого – ексцентриком). Кріплення ексцентриком безсумнівно дає перевагу у простоті та швидкості знімання/одягання колеса. Але ексцентрик порівняно слабо тримає колесо, і для екстремальної їзди бездоріжжям, в трюкових велодисциплінах його не застосовують.
 5. Матеріал виготовлення. Може бути сталь, алюмінієвий чи титановий сплав. Для кого питання в грошах не стоїть, і важливим є виграш кількох десятків грам ваги — ті вибирають алюміній або титан. Якщо важлива міцність, технічна надійність і довговічність у роботі - безперечно, тут підійде сталь, яка дасть фору своїм легкосплавним конкурентам.

Підшипники

У велосипедних колісних втулках застосовуються радіально-упорні шарикопідшипники двох типів:

 1. Сепараторні (на жаргоні – «насипні»). Не лінивому велосипедисту є зручними завдяки можливості (а ледачому незручні — необхідності) регулювання легкості кочення, доступу до обслуговування (промивання та додавання мастила), високою ремонтопридатністю (доступна легка заміна кожної кульки окремо, сепаратора).
 2. Промислові. Зазвичай застосовуються (за зростанням якості/ціни) - ABEC-5, ABEC-7, ABEC-9. Захищені від пилу та вологи бічними захисними шайбами, заправлені заводським мастилом і позиціонуються як такі, що не обслуговуються на весь період експлуатації. Їхня вроджена вада — незадовільна ремонтопридатність. Вони, на жаль, не вічні й, якщо вже ламаються, то доводиться міняти весь підшипник у зборі, а операції їхнього випресовування та запресовування можна провести лише у майстерні.

Багато велосипедистів даремно вважають промислові шарикопідшипники явно кращими за насипні. Як влучно помічено, насипні підшипники можуть стати гемороєм, але який легко лікується, а промислові подібні до солодких цукерок, що викликають незворотне випадіння зубів. Наприклад, для участі у тривалих велосипедних походах, великого велотуризму придатні лише ремонтопридатні сепараторні насипні підшипники. Бо не дай боже десь далеко від ремонтної бази «полетить» необачно встановлений промисловий...

Ресурс веловтулки

купити втулкиВелосипедні втулки колісні є досить технічно простим та живучим механізмом. Нерідко у помірно активного велосипедиста рідні втулки ходять все життя велосипеда. Бо мало хто наїжджає на своєму великому 5000-6000 км за сезон. Але навіть при такому активному катанні ресурсу втулки вистачає на 5-6 років (сумарно 20-30 тисяч км пробігу). Звичайно, при своєчасному обслуговуванні (очищенні, використанні мастила, ремонті підшипників), дотриманні елементарних правил експлуатації. Наприклад, на планетарках і барабанних втулках не треба намагатися катати крос-кантрі, фрірайд і фрістайл, на спортивних - не ганяти по піску, бруду з порваними або відсутніми пильовиками.

Як вибрати й купити втулки на велосипед

Велосипедна колісна маточина - достатньо технологічний механічний вузол, що вимагає розвинених технологій металообробки. Її не склепаєш у «гаражі», для цього потрібний серйозний верстатний парк. Тому головною порадою недосвідченому велолюбителю буде довіритися продукції відомих виробників, які зарекомендували себе на ринку стабільно надійною якістю.

У принципі, у разі невдалого вибору, багато нутрощів втулки можна в процесі замінити на більш якісні, крім її основи — корпусу. Придивіться (або розпитайте), якою є технологія його виготовлення:

 • литий (зазвичай алюмінієві);
 • штампований (зазвичай сталеві);
 • точено-фрезерований (сталь, алюмінієвий, титановий сплав).

З наведеного переліку небезпеку становлять литі алюмінієві корпуси. Зазвичай для них застосовується алюміній невисокої якості, що має найменшу ударну стійкість. Такі корпуси втулок мають небезпеку розтріскування, розламування спицями не пітонованих отворів у фланцях.

Велосипедні втулки у магазині «Веломісто»

Завдяки інтернет-формату нашого магазину нам доступна вся Україна, кожен велолюбитель, який має доступ до інтернету та поштову адресу. Вам більше не потрібно шукати, де в Україні купити втулки на велосипед, яка їхня ціна. Ви відвідали сайт нашого спеціалізованого веломагазину, і тут ви знайдете відповіді на всі питання, що вас цікавлять!

У нашому асортименті ви обов'язково знайдете ту колісну втулку, яка вам потрібна або яку ви хочете. Переконайтеся самі, що у нас дуже хороший вибір, тільки відмінна якість і найпривабливіші ціни. А також доброзичливий сервіс та відповідальна, швидка доставка. Все, що ви очікуєте отримати від спеціалізованого інтернет-веломагазину, і навіть більше!

Вгору