як відрегулювати передачі на велосипедіБагатошвидкісна велосипедна трансмісія завдяки зміні передаткового числа силової (ланцюгової) передачі дозволяє оптимізувати швидкість і режим руху велосипедиста (”вгору” чи “згори”, по асфальту чи бездоріжжю), співставити їх з фізичним навантаженням на велосипедиста. Але лише за однієї умови - якщо вона відповідним чином відрегульована (налаштована). Невідрегульована багатошвидкісна трансмісія швидше за все стане обузою, а не допомогою велосипедисту. Саме по цій причині для початківця, велосипедиста без досвіду, питання “Як налаштувати передачі на велосипеді” буде завжди актуальним.

Різниця в підходах до налаштування відкритої та планетарної велотрансмісії

Сучасні багатошвидкісні велосипедні трансмісії бувають двух типів:

 • відкрита (спортивна), в якій зміна передаткового числа виконується шляхом звичайного перекидання велосипедного ланцюга між великими і меншими зірочками систем: передньої системи (як правило 2-3 великі зірки) та задньої касети або трищітки (від 6 до 12 зірочок); відповідно механізми перекидання ланцюгу між зірками/зірочками називаються переднім та заднім перемикачем швидкостей, які працюють в комплексі з тросиковими приводами(боуденами) під керуванням ручних перемикачів, так званих “манеток”, що зазвичай розміщуються на кермі велосипеда.
 • планетарна (”планетарка”), в закритому герметичному корпусі, з шестерним механізмом перемикання планетарної кінетичної схеми.

Як правило, порядок налаштування “планетарки” сильно залежить від особливостей її конструкції. Тому ми рекомендуємо звернутися в будь-яку веломайстерню, а якщо Ви хочете самостійно налаштувати планетарку , то краще користуватися саме інструкцією виробника.

Багатошвидкісна відкрита трансмісія може бути як в складі лише заднього перемикача, так і заднього і переднього перемикачів. Тому, для кожної конкретної моделі велосипеду, ця типова інструкція з налаштування передач може застосовуватися як повністю, так і частково.

В яких випадках необхідно налаштовувати передачі на велосипеді?

Відповідь на питання “ Як налаштувати передачі на велосипеді” може бути корисною кожному велосипедисту, а особливо початківцю. Налаштування багатошвидкісної трансмісії відкритого типу може знадобитися в наступних випадках:

 • після встановлення її компонентів на велосипед (новий або після самостійного ремонту); як варіант після того, як Ви придбали велосипед в інтернет-магазині, та продавець не проводив передпродажну підготовку велосипеду;
 • після довгого або сезонного зберігання велосипеду, особливо у випадках, якщо велосипед був повністю або частково розібраний, в тому числі для транспортування;
 • в процесі постійної експлуатації, коли Ви відчуваєте неправильне або нечітке перемикання швидкостей.

Підготовка до налаштування відкритої велотрансмісії

Налаштування передач - справа досить відповідальна, яка “ з кандачка” не вирішується. І тут важливо провести ще попередню підготовку.

Для цього необхідно:

 1. Виконати зовнішній огляд заднього та переднього перемикачів, а також тросиків-боуденов приводу;
 2. Якщо виявлені деякі незначні вмятини, гнутості та пошкодження, що впливають на роботу заднього та переднього перемикачів, їх необхідно вирівняти або відремонтувати. Так, наприклад, одним із типових неполадок, є “ погнутий петух”, до якого прикріплений болтом задній перемикач. “Петух” необхідно досить обережно вирівняти/вигнути чи то руками, чи спеціальними засобами або замінити на новий ( у тих велосипедистів, які часто катають, особливо по бездоріжжю, петух є просто витратним матеріалом).
 3. Якщо виявлені розриви чи розшарування тросиків, заломи рубашок - їх також треба замінити на нові.
 4. Перед початком налаштувань велотрансмісії, її вузли та деталі ( в т.ч. ланцюг) в обов’язковому порядку необхідно вичиститии від бруду та іржі, вимити та змазати мастилом.

Як налаштувати задній перемикач?

Досить багато моделей велосипеду мають лише задній перемикач, тому досить часто запитання “ як відрегулювати задній перемикач швидкості на велосипеді тільки ним і обмежується.

Налаштування заднього перемикача досить просте і включає:

 1. Встановлення (відновлення) співвісності зірочок касети і направляючого ролика “перекидки”.
 2. Налаштування положення обмежувачів руху для високої (Н) та низької (L) передач.
 3. Налаштування положення направляючого ролика “перекидки”.
 4. Налаштування чіткості перемикання швидкостей.

як настроїти задній перемикач Мал 1 Типова конструкція заднього перемикача відкритої багатошвидкісної трансмісії

А) Встановлення (відновлення) співвісності зірочок касети і направляючого ролика “перекидки” зазвичай проводять у випадку нерівностей “петуха” шляхом його вирівнювання (або заміни на новий) таким чином, щоб площина обертання зірочок касети і направляючого ролика повністю співпали. Якщо невідповідность співвісності відбувається по причині погнутих лапок нятяжувача ланцюга, то швидше за все заміни потребує весь механізм заднього перемикача.

В) Налаштування положення обмежувачів руху виконується відповідними гвинтами для регулювання на перемикачі, позначеними літерами Н та L.

 1. Правою манеткою на кермі переводимо задній перемикач (його направляючий ролик) в положення найвищої передачі (напроти самої маленької зірочки в касеті)
 2. Повністю послаблюємо тросик приводу на манетці.
 3. Підкручуванням гвинта регулюванная Н (хрестоподібною викруткою) приводимо в положення направляючого ролика строго напроти самої маленької зірочки касети, і в одній з нею площині.
 4. Натягуємо рукою приводний тросик боудена, і закріплюємо його на манетці.
 5. Переводимо манеткою перемикач в положення найнижчої передачі
 6. Підкручуванням гвинта регулювання L приводимо в положення направляючого ролика строго напроти найбільшої зірки касети, і в одній з нею площині.настройки ограничителя хода направляющего ролика

Мал. 2 Схема налаштування обмежувача ходу направляючого ролика для високої (Н) передачі в задньому перемикачі

С) В цьому ж положенні перемикача регулюємо положення направляючого ролика відносно найбільшої зірочки касети, для запобігання їх дотику (чіпляння) при перемиканні швидкостей. Підкручуванням відповідного гвинта регулювання (регулювання натягу ланцюгу) домагаємося, щоб проміжок між вершинами зубців великої зірки і направляючого ролика був в межах 5 мм

Схема регулювання положення напрямного ролика заднього перемикачая

Мал.3 Схема регулювання положення направляючого ролика заднього перемикача

D) Налаштування чіткості перемикання передач заднім перемикачем виконується шляхом регулювання натягу приводного тросика боудена, з обовязковою перевіркою результатів налаштування під час руху велосипеда ( або на ремонтній стійці). Виконувати дані налаштування до того часу, поки не буде знайдений така ступінь натягу боудена, при якій забезпечується найкраща чіткість перемикання швидкостей як зверху вниз, так і знизу вгору.

Якщо задній перемикач погано перекидає передачі з високих на низькі (з менших зірок на більші, натяги тросика-боуденів необхідно збільшити повертанням гвинта регулювання натягу (т.з. барабану ) на манетці, для чого потрібно його крутити за часовою стрілкою. Якщо перемикач погано скидує швидкість з низьких на високі (з більших зірок на менші), то навпаки, обертанням барабану на манетці (повертати проти часової стрілки) натяг тросика боудена необхідно зменшити.

Розміщення гвинта регулювання натягу троса

Мал. 4. Розміщення винта (барабана) регулювання натягу троса боудена на манетці.

Як налаштувати передній перемикач?

Як налаштувати перемикання швидкості на велосипеді з переднім перемикачем? Зміст та порядок такого налаштування в більшості перекликається з регулюванням заднього перемикача швидкості, та включає:

 1. Встановлення (відновлення) строгої паралельності рамки перемикача до лінії руху велосипедного ланцюга.
 2. Налаштування положення обмежувачів ходу для високої (Н) і низької (L) передач.
 3. Налаштування чіткості перемикання швидкостей.

А) Для встановлення рамки перемикача строго паралельно лінії натягу велоланцюга необхідно послабити болт затяжки хомута кріплення переднього перемикача до рами велосипеду, і шляхом повертання механізму перемикача навколо вертикальної труби велорами встановити необхідну паралельність деталей трансмісії

Схема налаштування обмежувачів ходу рамки переднього перемикача

Мал. 5. Схема налаштування обмежувачів ходу рамки переднього перемикача для високої (Н) і низької (L) передач.

В) Налаштування положення обмежувачів ходу переднього перемикача виконується відповідними гвинтами регулювання, позначеними літерами “Н” та “L”.

 1. Лівою манеткою на кермі переводимо передній перемикач (його рамку) в положення найвищої передачі, при цьому ланцюг повинен бути перекинутий на найменшу зірочку системи.
 2. Повністю послаблюємо трос приводу на манетці.
 3. Повертанням винта регулювання Н (хрестоподібною викруткою) добиваємося такого положення рамки перемикання, при якому її зовнішня сторона не стикається з велосипедним ланцюгом, проміжок між ними становить 1-2 мм.
 4. Натягуємо рукою приводний тросик боудена, закріплюємо його на манетці.
 5. Переводимо манеткою передній перемикач в положення найнижчої передачі, при цьому ланцюг має бути перекинутий на найбільшу зірку системи.
 6. Повертанням винта регулювання L добиваємося такого положення рамки перемикання, при якому його внутрішня сторона не стикається з велосипедним ланцюгом, та проміжок між ними становить 1-2 мм.

С) Аналогічно як для заднього механізму, налаштування чіткості передач переднім перемикачем виконується шляхом регулювання натягу приводного тросика боудена, з обов’язковою перевіркою результату під час руху велосипеда (або на ремонтній стійці). Виконувати дані налаштування до того часу, поки не буде знайдений такий ступінь натягу боудена, при якому забезпечується найкраща чіткість перемикання швидкостей як зверху вниз, так і знизу вгору.

Якщо передній перемикач погано перекидає передачі з високих на низькі (з менших зірок на більші), натяги тросика-боуденів необхідно збільшити закручуванням барабану натягу на відповідній манетці. Якщо перемикач погано скидує швидкість з низьких на високі (з більших зірок на менші), це означає, що тросик боудена сильно затянутий, і відкручуванням барабана на манетці його натяг потрібно зменшити.

Резюме

Таким чином, відповідь на запитання “як налаштувати перемикання передач на велосипеді” виявилась не такою вже й складною. Як правильно виставити швидкість на велосипеді виявилося “по зубам” практично будь-якому велосипедисту, що має “сімейний” ключ-мультитул, хрестоподібну викрутку, а також знання з даної інструкції.

Знання відповіді на запитання як налаштувати швидкості на велосипеді обов’язкомо стануть в нагоді, як велосипедистам з досвідом, так і початківцям. Але, щоб в майбутньому звести регулювання трансмісії до мінімуму, краще всього недорого придбати її складові: перемикачі швидкості, манетки, боудени, касети та системи - в нашому інтернет-магазині “Веломісто”. Замовити в “Веломісто” велосипедні комплектуючі по найвигіднішій ціні і з недорогою доставкою можна в Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі, Запоріжжі, Львові і в іншому населеному пункті України.

Переконайтесь самі: наші ціни - найоптимальніші, а відгуки клієнтів про наш інтернет-магазин позитивні!