Питання накшталт “як підібрати ланцюг на велосипед”, “як вибрати ланцюг на свій велосипед”, при більш детальному розгляді здаються досить важливими і далеко не простими. Велосипедний ланцюг - важлива деталь велосипеду, а досить довгий період її історичної еволюції привів до різних конструктивних різноманітностей її різновидів. Без впевненого орієнтування в “ланцюговому питанні” сучасному велосипедисту буде складно.

Причини конструктивної різноманітності велосипедних ланцюгів

як вибрати велосипедний ланцюгРоків так 20-25 тому велосипедний ланцюг був єдиним і однотипним для всіх велосипедів. Гірські байки і відкрита багатошвидкісна трансмісія вже деякий час існувала, але зі своїми задніми касетами на 4-6 зірочок намагались якось обмежуватися архаічним стандартним ланцюгом.

В якийсь момент стало зрозуміло, що маунтинбайку замало 6 зірочок, і їм потрібно трохи спочатку 7, потім 8,9... На сьогоднішній день досить часто зустрічаються касети вже на 12 зірочок . Додаткові зірки почали втискувати в габарит 6-7 зіркових касет, зменшуючи постійно і товщину зірок і проміжки між ними. Починаючи з 9-зірковох касет, стала потрібна особлива ланцюгова передача для кожного типу - 9-ти зіркової, 10-ти зіркової, 11-ти та 12-ти зіркових. І це привело навіть до того, що у різних виробників, наприклад Campagnolo і Shimano велосипедні ланцюги на 10,11 та 12 зірок несумісні! А ще з’явилися ланцюги Halflink, полегшені ланцюги, замки ланцюга... Таким чином, вибір велосипедного ланцюга перетворився з простої задачі на велосипедну головоломку.

Про технологію велосипедного ланцюга

Основних типів лише два. А ось їхніх розмірностей - уже більше.

 1. Ланцюг для одно- або три-швидкісного велосипеду (синглспід, фіксед, планетарка втулка) - це той самий старий добрий ланцюг, який колись був єдиним для всіх велосипедів. Він широкий (11 мм), пластини, піни - товсті. При правильному обслуговуванні майже вічна, і досить часто служить для одного велосипеду все його веложиття.
 2. Ланцюги для багатошвидкісних трансмісій (гірських, шосейних і інших типів велосипедів).Головна відмінність їх від звичайної одношвидкісної - наявність проміжків (зазорів) між боковими пластинами, для забезпечення роботи з перекосом. Для того, щоб вона вміщувалася між зірками задньої касети, її роблять вузькою, всі її складові (бокові пластини, піни) - тоньше. Сьогодні багатошвидкісний велосипедний ланцюг став практично витратним матеріалом, який потрібно міняти після 1000-3000 км пробігу велосипеду, але й це не аксіома, так як швидкість зносу ланцюга також залежить і від характеру велосипедної ізди, і від догляду за нею.

Розміри багатошвидкісних ланцюгів в залежності від кількості зірок в задній касеті:

 • 4 — 5 зірок — ширина ланцюга 8,7мм;
 • 6 зірок— ширина 7,8мм;
 • 7 зірок — ширина 7,3мм;
 • 8 зірок — ширина 7, 05мм;
 • 9 зірок— ширина 6,6мм;
 • 10 зірок — ширина 5,85 — 6,2мм;
 • 11 зірок — ширина 5,5 мм.

При цьому існує закономірність:

 • ланцюг для 4 — 5 зіркової касети можна встановити на 1-швидкісну синглспід чи планетарку;
 • ланцюг для 7-ми зіркової касети можна встановити на 6-ти швидкісну;
 • ланцюг для 8-ми зіркової— на 7-ми зіркову касету;
 • велосипедний ланцюг для 9, 10, 11 та 12 зіркових касет — виключно на свою розмірність.

Конструктивні особливості ланцюга велосипеду

З точки зору ремонтоздатності, велосипедні ланцюги бувають:

 • швидкоз’ємні — з вбудованою швидкорозбірною ланкою - замком, для швидкого знімання, обслуговування і заміни в польових умовах;
 • цільна нез’ємна — всі ланки однотипні, замок відсутній, її можна зняти з велосипеду лише за допомогою спеціального інструменту - вижимки.

Роликовий ланцюг має піни з роликами, що надягнуті на них та вільно обертаються. Цей ланцюг має досить гарні експлуатаційні характеристики і час використання, але відрізняється високою ціною.

Полегшений ланцюг має порожні зсередини піни- стакани і виточки або сверлені отвори на бокових пластинах. Так, за рахунок зменшення міцності, вдається зменшити її вагу на 20-25%. Такі велосипедні ланцюги використовуються переважно професійними велогонщиками, для яких важливий кожен грам ваги.

вибір ланцюга для велосипедаЛанцюг Халфлінк (Halflink) — в ньому і бокові пластини, і відповідно напівланки однотипні, але мають широку і вузьку сторони. Вузька сторона однієї ланки входить в широку сторону іншої. Халфлінк легше регулювати по довжині (шаг її напівланки в 12,7мм в два рази меньше шагу повної ланки ланцюга звичайної конструкції). Але з недоліків такого ланцюга - ланцюг досить швидко розтягується.

Якість велосипедного ланцюга: як швидко оцінити

На практиці існує проста методика візуальної оцінки якості велосипедного ланцюгу, як не дивно, по її кольору:

 • с жовтуватим відтінком - звичайна маловуглецева сталь, яка характеризується невисокою міцністю, зносо та корозійною стійкістю;
 • чорний— чорна (ворона) сталь, з підвищеною корозійною стійкістю, але все ж з невисокою міцністю і зносостійкістю;
 • білий блискучий — никельована сталь, якісний ланцюг для велосипедів середнього класу;
 • сірий матовий — високовуглеродна легована сталь, досить високої якості, для велосипедів професійного рівня.

Вибір ланцюга для велосипеду

Ми рекомендуємо на постійній основі слідкувати за велосипедним ланцюгом, мити та регулярно його змащувати, а також перевіряти ступінь його зносу, в тому числі шляхом контрольних замірів його довжини. Якщо бачите, що ланцюг розтягнутий, то він підлягає заміні. Перш ніж купити велосипедний ланцюг, оцініть якість її виготовлення, визначіться з типом та розміром ланцюга.