Як зняти і надіти (встановити, поставити) колесо на велосипеді, переднє або заднє? Начебто, для досвідченого велосипедиста, смішне запитання. Але, зауважимо, крім досвідчених велосипедистів, існують ще й недосвідчені.

установка колесаТак все таки як? Начебто все просто - попустив затискні гайки на колісній осі, або взагалі швидкознімний ексцентрик - і все. Але для недосвідченого велолюбителя диявол знаходиться в деталях, а таких деталей тут - чимало.

Два способи

Можна виділити два способи, що застосовуються для зняття і установки велосипедного колеса:

 • аварійне знімання і установка на місце, без його повного розбирання. Застосовується при пошкодженні (пробитті, порізі) велосипедної камери або покришки, для їх ремонту або заміни. В даному випадку всі навішувані на нього вузли та деталі - гальмівний ротор дискових гальм, касета або тріскачка - не знімається, залишаються на велоколесі на весь час проведення ремонтних робіт.
 • знімання і установка з повним розбиранням. Застосовується при необхідності ремонту або заміни колісного обода, часткової або повної заміни набору спиці, колісної втулки, або відправки велоколеса на зберігання в комору або гараж. В такому випадку слід розібрати як переднє, так і заднє колесо велосипеда - зняти гальмівний ротор, касету (тріскачки), покришку і камеру. Це можна вважати частковим розбиранням. А в разі серйозного ремонту доведеться повністю демонтувати набір спиці і колісну втулку. Що буде вже вважатися повним розбиранням. Перед монтажем такого розібраного велоколеса слід зібрати його воєдино з усіма навішуючими на нього вузлами і деталями.

Загальний порядок знімання велоколеса

 1. Для початку, слід поставити велосипед в стійке положення. Можна просто притулити його до стінки, підвісити на гачки, закріпити в стійці. Але найпростіше і доступніше всього - перевернути на 180 градусів, «догори ногами», і поставити його на кермо і сідло.
 2. Зняти ланцюг з зірочки (касети, тріскачки) заднього колеса (якщо треба зняти саме його).
 3. Попустити затискні гайки на осі колісної втулки, якими велоколесо кріпиться до дропаутів передньої вилки (переднє) або заднього пір'я (відповідно - заднє). Їх треба не відкрутити повністю, а саме попустити до моменту, коли вісь колісної втулки почне вільно рухатися в пазах дропаутів. Якщо кріплення осі колісної втулки - швидкознімне, на ексцентрики, то просто - відпустити (розтиснути) ексцентрик.
 4. Акуратно зняти колесо з велосипеда, обережно виводячи його з зачеплення з різними деталями і вузлами (гальмівними механізмами, заднім перемикачем керуючими боуденами і живлячими проводами).

Загальний порядок установки велоколеса

 1. як зняти колесоПоставити велосипед в стійке положення.
 2. Змонтувати на колесо всі навішуючі вузли та деталі гальмівної системи і трансмісії (якщо вони знімалися). Затискні гайки на осі колісної втулки повинні бути відпущені (ексцентрик - розціплений).
 3. Для заднього колеса - підвести вісь колісної втулки до дропаутів пір'я. Накинути ланцюг на зірочку (касету, тріскачку).
 4. Акуратно завести вісь колісної втулки в пази дропаутів. При цьому стежити, щоб елементи гальмівних систем і велотрансмісії ставали на свої місця.
 5. Попередньо притягнути затискні гайки (ексцентрик) до дропаутів.
 6. Розкрутити велоколесо, простежити за співвісністю його установки. На його повному колі обертання, навколо осі велопокришка повинна бути на однаковій відстані від ніг передньої вилки і заднього пір'я рами, не повинна в них тертися. При необхідності, знову відпустити затяжні гайки (ексцентрик) і відрегулювати положення колеса в дропаутах.
 7. Остаточно затягнути притискні гайки (ексцентрик) до дропаутів.

Особливості зняття і установки коліс велосипеда

Особливості зняття і установки велосипедних коліс визначаються особливостями конструкції застосовуваних тормозних систем і велотрансмісії. Оскільки з трансмісією велосипеда взаємодіє тільки провідне заднє колесо, то зазвичай його знімати і встановлювати на місце дещо складніше, ніж переднє. Збирати заднє колесо велосипеда воєдино з навісними вузлами і деталями (касета або тріскачка, гальмівний ротор) слід до його установки на велосипед.

 1. На велосипедах з одношвидкісними колісними втулками «сінглспід» або багатошвидкісними планетарними втулками, на яких застосовуються гальма барабанного типу, при знятті заднього колеса слід від'єднати кріплення гальмівного важеля до правого заднього дропаута (зазвичай це - болт з гайкою). При установці заднього колеса на місце, відповідно, слід прикрутити гальмівний важіль до свого кріплення назад.
 2. У разі багатошвидкісної планетарної втулки - при знятті заднього колеса слід також від'єднати трос - боуден, керуючий перемиканням швидкостей (при його установці - під'єднати керуючий боуден назад).
 3. У разі застосування ободних гальмівних механізмів (вібрейки, кліщові) як на задньому, так і передньому колесі - слід їх розтиснути руками і вивести (ввести) зйомне (встановлююче) колесо з зачеплення (в зачеплення) гальмівними колодками.
 4. У разі застосування дискових гальм як на задньому, так і передньому колесі - слід, паралельно з виведенням колісної осі втулки з (в) дропаутів, стежити за акуратним виведенням (введенням) гальмівного ротора з (на) свого місця між гальмівними колодками в гальмівному механізмі - каліпері. Колесо слід виймати досить акуратно, щоб гальмівний ротор не погнувся.
 5. Якщо це мотор-колесо електро-рухомого велосипеда (електробайка), то щоб його зняти (встановити), слід від'єднати (підключити) кабель електроживлення від акумулятора. А в іншому моторколесо прибирати і ставити слід також, з дотриманням тих же правил і вимог, що і звичайне велоколесо.