У техніці взагалі, і в велосипедній техніці зокрема, підлягають змащенню лише деталі, що взаємно рухаються, точніше - їх пари, що труться. З цієї причини власники велосипедів з жорсткими ригідними вилками можуть благополучно ігнорувати цю інформацію, оскільки у них елементів, що рухаються і труться, за замовчуванням – ні. Вона може бути актуальною лише для власників «м'яких» амортизованих велосипедних підвісок передніх (та й задніх теж) коліс, у яких у питанні організації змащування амортизаторів виникають ті чи інші неясності.

как смазать вилку велосипедаОтже, щасливий володар велобайка з «м'якою» амовилкою відчув у її роботі щось недобре, або просто завчасно вирішив її змастити в порядку профілактики. Якщо він ще недосвідчений велосипедний «чайник», то перед ним на повий зріст постають два ключові питання:

 • як змастити вилку велосипеда?
 • чому змастити вилку велосипеда?

Але на жаль, відразу відповісти на ці ключові питання не вийде. Чому? Тому що різновидів конструкцій велосипедних амортизаторів – чимало, плюс свої численні конструкційні нюанси додають чи не кожен із їхніх виробників. І кожна з таких конструкцій має свої особливості у питаннях порядку та техніки змащення амортизаційної вилки велосипеда.

Основні різновиди велосипедних амортизаційних вилок

 1. Пружинні (пружинно-пружинні) - це найпростіший і неефективніший варіант амовилки, який встановлюється на дешеві дитячі або підліткові велосипеди. Такий механізм хоч змащуй, хоч не змащуй – різниці практично немає. У періодичному змащуванні його пружин не буде особливого сенсу, крім хіба – забезпечення їхнього антикорозійного захисту.
 2. Пружинно-еластомірні – це бюджетний і без перебільшення наймасовіший (затребуваний) варіант конструкції амортизатора для передньої вилки велосипеда. Саме він і вимагає періодичного чищення та мастила складових механізму: пружини, еластомірного елемента демпфера, внутрішніх та зовнішніх труб. За великим рахунком, саме цей тип велосипедної амортизаційної вилки є причиною того, що питання її змащення є актуальним.
 3. Пружинно-масляні, масляно-масляні, масляно-пневматичні з відкритою масляною ванною (розбірні) - їх рухомі деталі вже знаходяться в масляній ванні, тому додаткового мастила - не потребують. Для них питання стоїть лише в періодичній дозаправці гідравлічної олії до необхідного рівня та її періодичній заміні.
 4. Картриджні із закритою масляною ванною (нерозбірні) – є необслуговуваним варіантом амортизатора (гідравлічного або пневматичного типу), який в процесі експлуатації додаткового (періодичного) мастила не потребує, а при поломці – практично завжди просто викидається.

Як змастити передню вилку велосипеда? Загальні питання

Проте, при всій різноманітності велосипедних амортизаційних вилок, є ряд загальних для всіх них принципів і моментів, що стосуються їх обслуговування, у тому числі й змащення.

 1. При відсутності власного досвіду в обслуговуванні передньої велосипедної амовилки, щоб своїми руками не «запороти» дорогий вузол, слід регулярно користуватися послугами професійного велосервісу.
 2. За наявності документації (інструкції користувача) на наявну конкретну модель амортизаційної вилки, у питаннях її обслуговування, у тому числі й мастила, слід суворо керуватися її вказівками та нормативами.
 3. За відсутності інструкції користувача (мануала) на наявну модель амовилки - необхідно скористатися можливостями мережі інтернет, і знайти (завантажити) необхідний мануал в електронному вигляді. Також буде корисним почитати відповідні відгуки та поради на тематичних форумах.
 4. Без розбирання амортизаційної вилки будь-якого типу лити масло або накладати мастило на його зовнішні деталі (внутрішні труби (ніжки), сальники, болти та кільця) – категорично не рекомендується. Інакше дорожній пил швидко «сяде» на них з утворенням абразивної пиловомасляної суміші, з її неминучим «занесенням» усередину механізму амортизатора. Практично всі варіанти обслуговування навіть пружинно-еластомерних амовилок, що змащуються, повинні проводитися з їх зняттям з велосипеда і повним розбиранням.
 5. У поодиноких випадках, і тільки для пружинно-еластомерних вилок: коли ознаки нестачі мастила всередині механізму амовилки (утруднений, укорочений амортизаційний хід, звуки скрипів та тертя) застали велосипедиста в дорозі далеко від вдома чи велосервісу, допускається заправляти до 50 мл. рідкої олії (індустріальної, моторної) строго всередину корпусу (стакана), безпосередньо через (під) сальник. Найкраще це зробити за допомогою шприца з голкою, яку обережно ввести між сальником та внутрішньою трубою («штоком») «ноги» амовилки. Надлишок рідкого мастила із сальника та штока слід акуратно прибрати чистою ганчіркою. Такий шприц, заповнений олією, слід постійно мати з собою у складі комплекту ЗІП, що возиться.

Чим змащувати велосипедну вилку?

ніж змастити вилку велосипеда

Суворо стосовно амовилок пружинно-еластомірної конструкції (змащуваним) слід застосовувати лише спеціальні велосипедні мастила двокомпонентного складу: тефлонові або силіконові. Вони є розведені органічним розчинником (тефлонові) або розріджувачем (дисперсійні силіконові) плівкоутворювальні тефлони і силікони, які за своїм агрегатним станом є умовно твердими аморфними речовинами. Їхньою характерною особливістю є те, що після нанесення вони утворюють не адгезійну (нелипку) плівку з низьким коефіцієнтом тертя, на яку значно гірше, ніж на жирне органічне мастило, осаджується зважений у повітрі дорожній пил.

Реалізуються двокомпонентні мастила, як правило, в аерозольних балончиках, які дуже зручно мати з собою в комплекті ЗІП. Недорого замовити та дешево купити спеціальні мастила для велосипеда можна в інтернет-магазині Веломісто, зі швидкою та вигідною адресною доставкою по Україні: у Київ, Харків, Одесу, Дніпро, Запоріжжя, Львів та будь-який інший населений пункт.

Так, дійсно, ціна на спеціальні тефлонові та силіконові мастила «кусається». Тому у багатьох велосипедистів виникає спокуса змастити свою передню амортизаційну вилку універсальними однокомпонентними мастилами, що мають більш доступну вартість. Найчастіше для цієї мети застосовують рідкі олії (індустріальну, будь-яку моторну), або тверді мастила (Літол-24, графітну).

 

Але, проте, цього робити не варто, тому що тонка жирна (липка) плівка таких масел і мастил в процесі роботи амортизатора неминуче виноситься на поверхні штоків внутрішніх труб за межі герметизуючого сальника, і потім так само «заноситься» всередину склянки разом з дорожнім пилом, що налип на неї. Дуже скоро всередині такого амортизатора утворюється абразивна пилово-масляна суміш, яка швидко «з'їдає» точно підігнані пари його механізму, що труться, і виводить його з ладу.