Як вибрати гірський велосипед? 

Усім бажаючим придбати гірський велосипед буде вкрай корисно дізнатись, що ця сфера велосипедів поділяється на безліч підтипів. Та усі вони дуже різні за своїми технічними характеристиками та призначенням. Цей матеріал буде корисним усім, хто прагне трішечки більше розібратися в темі та отримати відповіді на такі питання:

 • Який гірський велосипед найліпший для тих чи інших завдань?

 • Що треба знати про найвідоміші бренди гірських велосипедів?

 • Як правильно обрати та які параметри врахувати при підборі гірського велосипеда?

Для того, щоб з усім цим розібратися, варто насамперед розуміти, які вони мають відмінності.

Для чого потрібен MTB?

Сфер використання сучасних велосипедів для бездоріжжя дуже багато, але всі їх можно умовно поділити на 4 загальні типи:

 

 1. Для гірського велотуризма, любительских та професійних змагань у дисципліні кросс-кантрі. Для цього використовуються, як хардтейли, так і двопідвіси. Хід підвіски у таких байках зазвичай не перевищує 120 мм. Цього цілком достатньо для комфортного та ефективного подолання позашляхових трас.

 2. Для далекобійного велосипедного туризму. Тут використовуються здебільшого хардтейли. Тому що вони мають тільки одну амортизаційну вилку, що значно спрощує їх обслуговування та ремонт. Хід вилки зазвичай не перебільшує 70-80 мм, а колеса мають диаметр 28 дюймів. Тому такі велосипеди ще дуже часто називають гібридами, як своєрідну суміш гірського та дорожного велосипедів.

 3. Для екстремальних дисциплін. До таких належать All Mountain, Enduro, Downhill та Freeride. Велосипеди для цих стилів є дуже міцними. Зазвичай використовуються посилені рами та підвіска зі збільшеним ходом, який коливається від 140 до 210 мм. Велосипеди цього класу - це майже завжди двопідвіси, які здатні витримувати дійсно шалені навантаження.

 4. Для використовування, у якості стильного велосипеда для міста. Ще б пак, масивна рама та широкі зубасті покришки роблять свою справу! І саме тому такі велосипеди є дуже популярними серед молодого покоління. У якості сітібайка може цілком бути хардтейл з невеликим ходом підвіски (до 100 мм). Бо більший хід у місті точно не буде потрібен, і буде радше заважати, аніж допомагати.

Двопідвіс чи хардтейл. Що обрати?

Найпомітніша риса, за якою розподіляються усі гірські велосипеди - це тип підвіски. Існують два види. Власне, двопідвіси - байки в яких є амортизаційна вилка та задній амортизатор. А також хардтейли - більш класичні представники. Вони мають тільки передню амортизаційну вилку. 

Тож, давайте розглянемо переваги та недоліки кожного з них. Почнемо з хардтейла:

 • Низька вага. У порівнянні з двопідвісами хардтейли завжди будуть важити менше, тому що рама набагато легше та простіше. Це робить його придатним до великих відстаней.

 • Легше обслуговувати, бо немає складної системи підвіски, яка потребує регулярного догляду.

Але ж хардтейл має і недолік. Якщо доходить до стрімких спусків та вщент розбитих грунтів, то керувати ним буде доволі складно. Доведеться постійно привставати, що потребує додаткових зусиль з боку райдера.

Натомість двопідвіси - це справжні всюдиходи у світі велосипедів:

 • Готовність до стрімких спусків. Підвіска буквально поглинає усі нерівності, тому не потрібно буде сильно концентруватися на керуванні. 

 • Можливість випробувати себе у агресивних стилях їзди. В таких дисциплінах, як Enduro та Trail використовуються саме двопідвіси.

Попри ці круті переваги, треба бути готовим і до недоліків таких байків. Він технічно складніше, аніж хардтейл. Тому на догляд доведеться приділяти більше часу та грошей. Але ж як то кажуть: “Любиш їздити, люби і санчата возити”.

 Якщо підсумувати, то ось наші поради стосовно вибору:

 • Якщо на меті спокійні виїзди переважно рівними дорогами, та поїздки на великі відстані - беріть хардтейл та не пожалкуєте!

 • Якщо є бажання додати трохи драйву, виконувати стрибки та підкорити найагресивніші стежки - сміливо беріть двопідвіс, та отримаєте безліч задоволення!

Який бренд гірського велосипеда обрати?

Зараз у магазинах представлено велике розмаїття брендів велосипедів. Більшість із них виробляє не тільки гірські велосипеди, а ще й дуже багато інших. Попри дуже велику кількість виробників, лиш небагатьом вдалося завоювати всесвітню шану та серця мільйонів велосипедистів. Бренд преміум сегменту вирізнити дуже легко: зазвичай такий виробник має власні розробки, які докорінно змінили велосипедний світ. Приклад тому: однонога вилка Lefty від Cannondale, або ж інтегрований задній амортизатор у раму від Scott. Завдяки цим винаходам такі виробники стали відомими на весь світ, що й забезпечило їм шалену популярність!

Також є багато виробників, що тільки здобувають популярність на світовому ринку в цілому та українському зокрема. В їхніх лінійках дуже багато дійсно якісних велосипедів, які також варті нашої уваги. Саме тому однозначно не можна відповісти на питання, який велосипедний виробник є найкращим. У цьому питанні радше відіграють субʼєктивні вподобання певної людини. Зазначимо тільки те, що велосипеди від світового виробника завжди матимуть більшу ціну, ніж тих, що поки не дуже розповсюджені. І при цьому вони матимуть майже ідентичний технічний рівень. 

Всім відомо, що Китай - це своєрідна цитадель сучасної велосипедної галузі. Саме в цій країні збирають свої велосипеди як топові, так і звичайні бренди, включаючи всі українські. Здебільшого різниця між цими виробництвами може бути лише у контролі якості. Бо для збірки велосипеда певного технічного рівня майже всі виробники використовують одні  й ті самі комплектуючі. І саме по ним варто обирати собі майбутній гірський велосипед. Бо саме рівень компонентів, а не бренд відіграватиме вирішальну роль у ходових якостях велосипеда!

Як обрати маунтінбайк за ціною?

Для недосвідчених людей велосипеди можуть здаватися зовсім однаковими, а різниця буде помітна тільки у ціні. Логіка тут дуже проста - чим більш якісний та легкий велосипед, тим більше грошей від буде коштувати. 

Так, ціни на сучасні велосипеди можуть дійсно шокувати. Але ж при підборі майбутнього гірського велосипеда варто зрозуміти, для чого він буде використовуватися. Якщо сценарій використання буде зводитись до нетривалих поїздок раз на тиждень, то можна цілком обмежитись зовсім бюджетним варіантом, ціна якого буде складати до 400 доларів. Якщо ж ви маєте на меті користуватися байком регулярно, їздити на роботу, та долати відстані до 100 км, тоді радимо звернути уваги на сегмент від 400 до 700 доларів. Та якщо ваша ціль - перегони та тренування, то для цього підійдуть байки ціною від 800-900 доларів. Верхньої межі тут вже не існує, як і вашої досконалості під час тренувань!

 

Тож, якщо підсумувати, то ось декілька загальних порад для вибору гірського велосипеда:

 • При підборі враховувати стиль, у якому збираєтеся їздити

 • Звертати особливу увагу на якість рами та навісного обладнання, бо ці параметри - вирішальні

Ціна велосипеда - показник його якості та технічного рівня. Тож, якщо байк буде використовуватися регулярно, то не скупіться, придбайте велосипед належного цінового сегменту і він прослужить вірою та правдою дуже довгий час!