Для чого знімають і піднімають/опускають кермо?

як змінити кермоПерш ніж відповісти на запитання, як підняти чи опустити, зняти чи поставити назад кермо на велосипеді, з’ясуємо, а для чого це зазвичай роблять? Ми не будемо відволікатися на ті випадки, коли кермо зламалось чи потребує заміни. Це і так очевидно, що в випадку ремонту зламане велосипедне кермо потрібно знімати і на його місце ставите нове. В більшості ж випадків маніпуляції з висотою руля відбуваються саме для регулювання висоти посадки велосипедиста.

Нульовим, або універсальним рівнем велосипедного керма вважається висота, яка рівна з висотою сідла. Якщо рівень хвату руками за гріпси вище рівня сідла, то кермо (руль ) на велосипеді можна вважати зависоким. Якщо рівень обхвату руками нижче рівня сідла, то кермо розташовано занизько.

Залежність між кермом та сідлом, на нашу думку, наступна:

 • чим вище кермо, тим пряміша посадка велосипедиста, його спина і руки більш розслаблені, їзда на велосипеді більш комфортна, але менш швидкісна. Саме таку посадку слід застосовувати при плануванні подорожей на великі відстані, але в такому випадку не слід розраховувати на велику швидкість.
 • чим нижче кермо, тим положення тіла велосипедиста наближаєтся майже до горизонтального, аеродинамічно обтікаємого, ергономіка мязового каркасу наближаєтся до максимально ефективного, але м’язи спини та рук в такому положенні постійно знаходяться в напрузі. Таку посадку велосипедисти зазвичай використовують для короткострокової швидкісної їзди, але вона не підходить для довготривалих велоподорожей.

Варіанти кріплення велокерма

Виявляється, що конструкція кріплення велосипедного керма буває різною, тому підхід до його регулювання по висоті також для різних типів керма відрізняється.

Різьбове кріплення, з фіксацією виноса в рульовій колонці за допомогою клин-фіксатора. Така конструкція найчастіше зустрічається на недорогих, але народних сітібайках або дорожніх велоспедах, та майже не застосовується на спортивних МТБ велосипедах. З таким видом кріплення запитань не повинно виникати, так як на рівні інтуіції тут все просто та зрозуміло.

Безрізьбове кріплення, з фіксацією виноса в рульовій колонкі за допомогою розжимного якоря, і додатково - зажимного хомута виносу. Таку конструкцію керма велосипеда також можна назвати простою і зрозумілою. Частіше всього її можна зустріти на сучасних спортивних велосипедах

А ось в питанні регулювання керма по висоті достатньо все так неоднозначно та є багато варіантів.як зняти кермо

Знімання, установка та регулювання по висоті керма з різьбовим кріпленням

Для того, щоб зняти чи відрегулювати таке кермо по висоті, необхідно:

 • гайковим ключем відповідного розміру послабити фіксуючу гайку на верхній частині рульової труби;
 • гайковим ключем відповідного розміру послабити розжимний гвинт клин-фіксатора ( в верхній частині конструкції), таким чином, щоб з’явився люфт кріплення керма;
 • витягнути кермо в зборі і вийняти його з рульової труби, або відрегулювати його по висоті (підняти чи опустити), після чого послідовно затягнути гвинт клин-фіксатора і гайку кріплення.

Знімання, установка та регулювання по висоті керма з безрізьбовим кріпленням

В такій конструкції знімання/установка велосипедного керма і регулювання його по висоті - досить часто різні понятття і операції.

Зі зніманням і установкою такого керма велосипеду все більш-менш зрозуміло, його фактично потрібно розбирати на частини:

 • ключем-шестигранником послаблюємо гвинт якоря (в верхній частині трубки керма);
 • також шестигранником або гайковим ключем послаблюємо гвинтики хомута кріплення виносу;
 • знімаємо винос з рульовою перекладиною в зборі

А ось з регулюванням його по висоті не все так однозначно і можливі варіанти:

 1. Після того, як кермо зняли, додатково поставити шайби-проставки між виносом і рульовою трубою. Але максимальна висота піднімання таким методом обмежується лише декількома сантиметрами.
 2. Установити регульований винос . З цим ніби все зрозуміло - в такому виносі регулювання здійснюється за рахунок вбудованого механізму (бувають різні конструкції) легко і швидко, навіть під час невеликої зупинки на велопокатушках.
 3. Шляхом підбору виносу руля по висоті. Концептуально все досить просто - потрібно купити винос потрібної висоти, та замінити старий винос на новий. Але ось тільки швидко це робити не вийде, як максимум - лише перед новою велопокатенькою.
 4. Шляхом підбору нового керма, з потрібним вигином. Принцип той же, що й при виборі виносу - купив потрібне кермо, замінив на нове, трохи покатався, якщо щось не так, знову підбираємо нове кермо. Досить довга та дорога заміна виходить.

Такими чином, якщо у Вас спортивний велосипед, і Ви б хотіли мати можливість змінювати висоту керма прямо під час катання, альтернативи регульованому виносу практично не існує. Хоча, як варіант, можна придбати та встановити багатопозиційне кермо типу баран, метелик та інш. Саме такі багатопозиційні керма дозволяють вирішити проблему зміни посадки (положення) велосипедиста під час поіїздки навіть простіше, ніж регульований виніс.