Як правильно перемикати швидкості (передачі) на гірському велосипеді? Здавалося б, дивне питання, але якщо воно існує, тому є свої причини.

як правильно перемикати швидкості на гірському велосипедіСпортивна відкрита багатошвидкісна велотрансмісія, що встановлюється на маунтинбайках, шоссерах, велогібридах, трекінгових моделях (застосовуються для велофітнесу) а часто і на туристичних велосипедах (турерах) і навіть на деяких «шляховиках» або сітібайках, комплектується перемикачами передач та керуючими монетками, за допомогою яких, власне, і перемикаються швидкості (змінюється актуальне передатне число трансмісії). Конструктивно це досить простий, інтуїтивно зрозумілий і надійний механізм, виконаний, як кажуть, «на дурнів». Але в цій справі все одно є свої підводні камені, а також кілька правил і секретів, які дозволяють їх обійти.

Що може бути зроблено неправильно?

Для початку розберемося, що може бути неправильного в перемиканні передач відкритої багатошвидкісної велосипедної трансмісії? При цьому питання технічного стану та регулювання велосипедної трансмісії не обговорюються. За замовчуванням приймається, що її стан — прийнятний, а регулювання виконано — правильно.

Головний «деструктивний» фактор, який буквально «з'їдає» зуби великих  і малих зірок, а також ланки велосипедних ланцюгів - це так званий перекіс велосипедного ланцюга, який виникає у багатошвидкісних велотрансмісіях відкритого типу, коли напрямок руху ланцюга від провідної зірки (системи) до веденої зірочки (касети або тріскачки) відрізняється від прямолінійного, паралельного велосипедній рамі. Насправді конструкція відкритої багатошвидкісної трансмісії така, що такого перекосу уникнути практично не можна. Його можна лише мінімізувати. ось цю можливість і слід використовувати по максимуму.

Другий фактор - неоптимальні (надмірні) навантаження на велосипедну трансмісію (ланцюг і зірки), коли не в міру енергійний велосипедист буквально 'рве' ланцюг за рахунок сили своїх ніг, а не здійснює оптимальний вибір передавального числа велотрансмісії. Цю доволі просту проблему вирішити не так просто. Якщо якийсь велосипедист відчуває в собі богатирську силушку і не проти дати максимального навантаження своїм м'язам, його складно переконати в тому, що при цьому може бути «боляче» його велосипеду.

Послідовність у перемиканні

Головне правило - це по можливості плавність і послідовність у перемиканні передач. Перемикання швидкостей манетками «вгору-вниз» слід робити послідовно, даючи деякий час (хоча б 2-3 секунди) для того, щоб ланцюг надійно перескочив з однієї зірочки на найближчу сусідню, і стабілізувався. Вкрай не рекомендуються різкі «перекидання» на кілька швидкостей вгору або вниз одночасно одним рухом керуючої монетки.

Не зловживати варіантами передач з великими значеннями перекосу ланцюга

как переключать передачи на горном велосипеде Слід досконально розібратися з конструкцією своєї велотрансмісії, і визначити варіанти швидкостей з мінімальними та близькими до них значеннями перекосу ланцюга. Такими варіантами передач трансмісії переважно слід користуватися. Варіантами швидкостей із крайніми великими значеннями перекосу ланцюга слід користуватися лише за великої необхідності (наприклад, піднятися в круту гірку, або різко набрати високу швидкість).

Якщо провідна система є багатозірковою

Якщо провідна система має дві або три великі зірки, то така велосипедна трансмісія, як правило, надає кілька варіантів передач з близьким за значенням (або навіть однаковим) показником передавального числа. Слід вивчити всі можливі схожі комбінації (на манетках переднього та заднього перемикачів), підібрати та запам'ятати для застосування ті з них, які «працюють» за мінімального значення перекосу ланцюга.

Оптимальний підбір передавального числа

Якщо навіть у велосипедиста, який експлуатує, наприклад, гірський велосипед, і вистачає сил піднятися на вершину Говерли на найвищій передачі, це не говорить про те, що таку їзду зможе довго витримати. велобайк. Грамотному велосипедисту слід заощаджувати як власні сили, і технічний ресурс велосипедної трансмісії зокрема. Не слід постійно здійснювати надзусилля і буквально «рвати» велоланцюг, досягаючи поставленої мети (розігнатися, піднятися в гірку) максимально енерговитратним способом. Слід навчитися вміло користуватися можливостями багатошвидкісної велосипедної трансмісії, підбирати її передатне число таким чином, щоб навантаження на її складові, насамперед ланцюг та зірочки, на всіх режимах їзди було приблизно рівномірним.