Сучасні різновиди гальмівних систем

какие тормоза на велосипеде лучше Дискусія в велосипедному середовищі «які гальма краще» триває стільки, скільки існує сам велосипед. Згодом з'являлися та відмирали різні конструкції велосипедних гальмівних систем, а дискусія про їхню перевагу не припинялася ніколи. Різні сміливі, але тупикові варіанти згодом відсіялися, конструкції решти відшліфувалися і «устаканилися». Тому до їхньої оцінки ми вже можемо підходити сміливо, з висоти історичного досвіду їхнього багаторічного застосування.

На сьогоднішній день основними різновидами велосипедних гальмівних систем є:

  • барабанні, або ножні;
  • ободні (вібрейки та кліщеподібні);
  • дискові, вони ж роторні (механічні та гідравлічні).

Якщо підійти до вирішення проблеми максимально узагальнено і спрощено, то можна сміливо стверджувати: однозначно найкращої конструкції гальм немає. Кожна з них має свої переваги та недоліки, свою особливу сферу застосування. А ось з особливостями та нюансами ми таки спробуємо розібратися.

Барабанні (ніжні)

Барабанні, або ножні велогальма — напевно, найдавніша, але досі популярна конструкція. Приводяться в дію ногами велосипедиста, ходом назад шатунів педалей. Гальмівним барабаном служить корпус задньої колісної маточини (втулки), гальмівною колодкою - розтискна гальмівна втулка. Застосовуються переважно на одношвидкісних велотрансмісіях типу «синглспід». Помилково вважається, що барабанні гальма неможливо встановити на багатошвидкісній трансмісії велосипеда. Але планетарні втулки — цілком багатошвидкісні, і часто мають у своєму складі якраз гальмівну систему барабанного типу.

Переваги ножних гальм - велика живучість (фрикційна пара метал/метал, гальма будуть працювати, доки не зітреться або не розвалиться металева розтискна втулка-колодка), а також незалежність від погодних умов і стану дороги (конструкція задньої втулки більш менш герметична, захищена від попадання бруду і вологи). Їхній головний недолік — недостатня надійність, яка проявляється тоді, коли спадає ланцюг, і загальмувати і зупинитись практично неможливо.

Де застосування барабанних гальм актуальне і краще? На велосипедах, на яких потрібна велика живучість трансмісії загалом, та велоланцюги — зокрема. Це — робочі сітібайки та дорожні велосипеди, а також туринги для велотуризму. Але щоб підвищити надійність ножних гальм, їх часто доповнюють дублюючою гальмівною системою, як правило - ручними обідніми гальмами. Де встановлення та застосування ободних гальм буде недоречним? Однозначно, на спортивних велобайках, таких як маунтинбайки, шосери, гібриди, МВХ, де надійність гальмівної системи стоїть на першому місці.

Ободні

какие велосипедные тормоза выбрать Ободні гальма - це широко поширені вібрейки і кліщеподібні. Приводяться в дію ручними гальмівними ручками, за допомогою гальмівних тросів - боуденів. Як правило, встановлюються одночасно і на переднє, і заднє колесо. Характеризуються простотою конструкції та своєю дешевизною, а також вельми помірним гальмівним зусиллям, де фрикційною парою є гумова колодка та металевий колісний обод. Це найлегший різновид велогальм.

Головні переваги ободних гальм - простота в експлуатації, і звичайно ж, дешевизна. Їх недоліки: ненадійність та примхливість у сиру погоду, а також стирання («під'їдання») колісних ободів.

До появи дискових велогальм, це була основна гальмівна система для спортивних велобайків з багатошвидкісними відкритими трансмісія. Ободні гальма досі будуть доречними на швидкісних шоссерах, де потрібний виграш кожного грама ваги, а також на бюджетних велобайках спортивного типу, які експлуатуються у спрощених умовах, переважно для занять велофітнесом, або ближнім «заміським» велотуризмом. Також вони — оптимальний варіант для застосування як дублююча гальмівна система, як правило, у парі з ножними барабанними гальмами, на робочих дорожніх велосипедах і туристичних турингах. Де їхнє застосування недоцільне? Очевидно, на гірських МТВ, які застосовуються для екстремальної їзди пересічною місцевістю та на важких мокрих трасах, де потрібна безумовна надійність гальмівної системи в будь-якій ситуації.

Дискові гальма

Дискові, або роторні - це на сьогодні найсучасніші і надійні велосипедні гальмівні системи. Вони прийшли на заміну ободних гальм на спортивних маунтинбайках, але згодом знайшли застосування і на інших типах велосипедів — шосерах, гібридах, турингах. Характеризуються найвищою гальмівною силою, що тільки зростає зі збільшенням діаметра ротора, а також порівняно складною конструкцією, особливо гідравлічні. Приводяться в дію ручними гальмівними ручками за допомогою тросикових боуденів (механічні) або трубопровідних магістралей (гідравлічні). Можуть застосовуватися тільки на одному (задньому) колесі або на обох.

Чим добре встановлювати ручне дискове гальмо на велосипеді? Перевага дискових гальм - у найвищій надійності, у тому числі в сиру погоду і навіть у важкому бруді. Їх недоліки — складність в експлуатації, і, звичайно ж, висока ціна (особливо — гідравлічних).

Дискові гальма оптимально підійдуть для спортивних велобайків, в першу чергу гірських МТВ, які експлуатуються в екстремальних, позашляхових умовах, на пересічній місцевості та в сиру погоду. Також вони будуть доречними на важко завантажених турингах або гоночних шоссерах. Але через складність експлуатації й ціни, що «кусається», їх застосування недоцільно на бюджетних версіях трекінгових (фітнесових) байків, сітібайках і робочих дорожніх велосипедах.